اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اعدام ماهیگیر به خاطر رادیو
برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که ناخدای یک قایق ماهیگیری کره شمالی به خاطر گوش دادن به شبکه‌های رادیویی خارجی ممنوعه در دریا در ملأ عام اعدام شده است. این مرد 40 ساله با نام خانوادگی «چوی» در مقابل چشمان ۱۰۰ ناخدا و مدیران شیلات از طریق جوخه آتش اعدام شده است. کره شمالی قوانین سفت و سختی در رابطه با رفتار شهروندانش دارد و آنها را از گوش دادن به اکثر شبکه‌های رادیویی خارجی منع می‌کند.چوی که گفته می‌شود یگان شخصی خود متشکل از بیش از ۵۰ کشتی و قایق را داشته، پس از آنکه محبوبیت خود را در بین خدمه‌اش از دست می‌دهد توسط یکی از اعضای خدمه‌اش لو می‌رود و تحویل داده می‌شود. این ناخدا در حالی که به‌عنوان اپراتور رادیو در ارتش کره شمالی خدمت می‌کرد گوش دادن به شبکه‌های رادیویی خارجی را آغاز کرد و طی ۱۵ سال گذشته به رادیو آسیای آزاد گوش داده بود.
 
 
---
 
جنجال مکالمه با مامور مخفی
جنگ لفظی روسیه و «الکسی ناوالنی» اپوزیسیون مشهور روسی وارد فاز تازه‌ای شد. «الکسی ناوالنی» اخیراً با انتشار یک فایل صوتی در یوتیوب عنوان کرده توانسته مأموری را که او را مسموم کرده است شناسایی کند؛ به گفته «الکسی ناوالنی»، او تماسی ترتیب می‌دهد که «کنستانتین کودریاتسف» مأمور اف‌اس‌بی فکر کند این تماس از یک خط تلفن زمینی از اداره امنیت فدرال گرفته شده و ناوالنی نیز مافوق اوست و از او گزارش می‌خواهد. این مأمور گفته لباس زیر ناوالنی را به این سم آغشته کرده بود. این در حالی است که ابتدا تصور می‌شد این سم کشنده در فنجان چایی که آلکسی ناوالنی در فرودگاه شهر امسک، سیبری نوشیده بود ریخته شده بود. او اخیراً در حالی که سوار بر هواپیمایی از خطوط روسیه شده بود دچار حمله شد و تا مرز مرگ پیش رفت اما به کمک پزشکان روسی و سپس آلمانی نجات یافت. «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین در واکنش به این ادعا گفت:«بیماری ناوالنی پارانویید است. شما ممکن است علائم توهمات بزرگی را هم در او مشاهده کنید، زیرا همان‌طور که می‌گویند، وی خودش را با مسیح مقایسه می‌کند.»
 
 
---
 
دو رئیس‌جمهوری در یک اقلیم؟
هواداران دونالد ترامپ که همچنان به ادعاها مبنی بر تقلب انتخاباتی رئیس‌جمهوری باور دارند، برای او رویداد مجازی «تحلیف دوم»را ترتیب داده‌اند که قرار است همزمان با روز سوگند خوردن جو بایدن برگزار شود. این رویداد با عنوان «مراسم دومین تحلیف ریاست جمهوری دونالد ترامپ» که در فیسبوک برنامه‌ریزی شده، قرار است ۲۰ ژانویه (اول بهمن) برگزار شود و تاکنون بیش از ۳۲۵ هزار نفر به شرکت در آن تمایل نشان داده‌اند و از این میان بیش‌ از ۶۰ هزار نفر گفته‌اند قطعاً در این مراسم شرکت خواهند کرد.
 
 
---
 
قتلگاه خبرنگاران
مکزیک کشنده‌ترین کشور جهان برای رسانه در سال ۲۰۲۰ شناخته شد؛ چراکه تقریباً یک‌سوم روزنامه‌نگارانی که امسال کشته شدند، در مکزیک بوده‌اند. ۹ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۲۰ در مکزیک کشته شدند که تعداد کشته‌ها از سال ۲۰۰۰ تاکنون را دست‌کم به ۱۲۰ نفر رساند.به این ترتیب تعداد کشته شدن روزنامه‌نگاران مکزیکی از روزنامه نگارانی که جنگ‌ها را پوشش می‌دهند،بیشتر است.
 
---
 
 
آزمایش مجدد واکسن‌های امریکایی
شرکت‌های دارویی فایزر و مدرنا امریکا گفته‌اند که آزمایش‌هایی را برای سنجش میزان کارایی واکسن‌های تولیدی خود روی نوع جهش یافته ویروس کرونا آغاز کرده‌اند.
سخنگوی شرکت مدرنا گفته است  براساس داده‌هایی که تا کنون به دست آمده، واکسن تولیدی این شرکت برای ایجاد ایمنی در برابر گونه‌های جهش یافته مؤثر بوده است ،اما برای حصول اطمینان در این مورد، آزمایش‌های ویژه‌ای آغاز شده است. شرکت فایزر هم گفته است که واکسن تولیدی آن روی گونه‌های جهش یافته قبلی مؤثر بوده و آزمایش‌های جدید برای اطمینان از کارایی آن برای گونه جدید انجام می‌شود؛ ظهور گونه جدید در بریتانیا باعث شده است که شماری از کشورها ورود مسافران از این کشور را ممنوع کنند، اما ایالات متحده هنوز به اقدام مشابهی دست نزده است. به گفته مشاور پزشکی دولت امریکا، بعید نیست که گونه جدید پیشاپیش در ایالات متحده ظهور کرده باشد. هند، لهستان، سوئیس، روسیه و هنگ کنگ از کشورهایی هستند که به تازگی سفر به/از انگلیس را ممنوع کردند.
 
 
کپی