اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
سخنگوی دولت تأیید کرد یکی از موانع اصلی تأمین واکسن نپیوستن ایران به FATF است

واکسن خارجی پشت سد FATF

واکسن خارجی پشت سد FATF

علی ربیعی سخنگوی دولت با تأیید ضمنی برخی اظهارات درباره تأثیر نپیوستن به FATF بر خرید واکسن کرونا و ضرورت پیوستن به FATF، گفت: مردم بدانند که برای خرید واکسن، پول و ارز آن تمهید شده است و ما مشکلی از این نظر نداشتیم. مشکل موانع انتقال پول بوده که راه‌هایی برای آن پیدا شده است.

  به گزارش ایسنا، او در نشست خبری هفتگی خود درباره اظهارات اخیر علی مطهری درباره خرید واکسن کرونا و ارتباط آن با FATF نیز گفت: در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی ارائه دادند، در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی روبه‌رو بودیم. به طور کلی نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد قبلاً نیز دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود. وی اضافه کرد: امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بحث کنیم و آنچه را که به مصلحت کشور است بتوانیم تأمین کنیم.
ربیعی با تأکید بر اینکه قرارداد با سازمان بهداشت جهانی پابرجاست، گفت: بخشی از علت اینکه به سرانجام نرسید واقعاً ناشی از فشارهای تحریم و از طرف دیگر مشکلات انتقال پول بود. پولی که باید به سازمان بهداشت جهانی پرداخت می‌شد در انتقال آن مشکل ایجاد کردند. اما ما قراردادمان با سازمان بهداشت جهانی پابرجا است. اخیراً هم تصمیم گرفتیم به هر ترتیبی که شده این خرید را حتی با ریسک پرداخت بالای پول انجام دهیم. وی ادامه داد: البته ما فقط به سازمان بهداشت جهانی اکتفا نکردیم و با شرکت‌های مختلف هم مذاکرات و تفاهماتی صورت گرفته است و حتی همکاران ما در وزارت بهداشت و بخش خصوصی که مجوز واردات دارند در این زمینه فراخوان دادند و در کنار آن تولیدات داخلی را دنبال می‌کنیم.
ربیعی افزود: این فقط مربوط  به واکسن‌های شرکت فایزر بوده که دمای ۸۰ درجه نیاز داشته است و وزیر راه در جلسه هیأت دولت اعلام کرد که هواپیما برای انتقال آن تمهید شده است، اما این دما برای سایر واکسن‌ها نیست. وی تأکید کرد: قطعاً ما بزودی خرید واکسن‌های تولید شده در خارج را و هم تولیدات داخلی را دنبال خواهیم کرد و دولت از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نکرده است و این را یک مسأله ملی می‌داند.
 
کپی