اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ماجرای واکنش آلرژیک به واکسن کرونا
مقامات امریکایی با ردیابی عوارض جانبی واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر که تزریق آن به شهروندان از روز شنبه آغاز شده است، توانستند ۶ مورد جدید از واکنش آلرژیک نسبت به این واکسن را شناسایی کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا از صبح  شنبه تا کنون حدود ۲۷۲ هزار نفر را واکسینه کرده است.
بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا، تمام موارد واکنش آلرژیک ظرف مدت زمان تعیین شده، قابل تشخیص بوده و به نحو مطلوب تحت درمان قرار گرفته‌اند؛ از بین ۲۱۵ هزار نفر که به‌عنوان اولین گروه از شهروندان امریکایی، واکسن فایزر را دریافت کردند تنها ۱.۵ درصد دچار عوارضی شدند که فعالیت‌های روزمره آنها را مختل کرد. همچنین این سازمان در خصوص احتمال ابتلا به فلج «بلز» بر اثر دریافت واکسن‌های مدرنا و فایزر هشدار داده است.
 
 
---
 
کرونا، ثروتمندان را ثروتمندتر کرد
ثروت ۱۰ میلیاردر بزرگ جهان طی ۹ ماه گذشته به خاطر استفاده از فرصت‌های پیش آمده در دوران کرونا برای تجارت آنها، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است. هفت نفر از ۱۰ ثروتمند بزرگ جهان امریکایی هستند که در رأس آنها جف بیزوس مؤسس شرکت آمازون با نزدیک به ۱۸۵ میلیارد دلار ثروت قرار دارد که طی ۹ ماه گذشته ۷۰ میلیارد دلار به ثروت وی اضافه شده است. ایلان ماسک بنیانگذار شرکت تسلا نیز با ۱۵۳ میلیارد دلار در ردیف دوم قرار دارد که او نیز امریکایی است. ثروت وی در این مدت با شتابی چشمگیر در حال افزایش بوده و تنها طی یک هفته گذشته ۹ میلیارد دلار به دارایی‌های وی افزوده شده است. بعد از برنار آرنو فرانسوی، بیل‌گیتس مؤسس شرکت مایکروسافت و مارک زاکربرگ مؤسس فیس‌بوک قرار دارند که هر دو امریکایی هستند. ثروت ۶۵۱ میلیاردر امریکایی نیز طی ۹ ماه گذشته ۱.۱ تریلیون دلار افزایش یافته است.
 
---
 
 
استخدام زنان میهماندار در عربستان
خطوط هوایی عربستان، بالاخره زنانی  را که تمایل به اشتغال در زمینه میهمانداری هواپیما دارند  استخدام می‌کند. متقاضیان باید عربستانی باشند؛ تحصیلات‌شان کمتر از دبیرستان و سن شان کمتر از ۲۰ و بیشتر از ۳۰ سال نباشد و ضمن مطابقت وزن و قدشان با استانداردهای خطوط هوایی عربستان، معاینه پزشکی را نیز پشت سر بگذارند.
 
 
---
 
بازداشت 400 خبرنگار در 2020
سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد در سال‌ جاری میلادی تا کنون ۳۸۷ روزنامه‌نگار حرفه‌ای و شهروند-خبرنگار در کشورهای مختلف جهان به‌ دلیل  فعالیت روزنامه‌نگاری بازداشت شده‌اند که بیشتر این موارد در چین بوده است. چین با ۱۱۷ روزنامه نگار زندانی و پس‌ از آن مصر با ۳۰ نفر، عربستان سعودی ۳۴ نفر، ویتنام با ۲۸ نفر و سوریه با ۲۷ نفر در صدر فهرست موارد بازداشت خبرنگاران قرار دارند. بر اساس همین گزارش، شمار روزنامه نگاران زن زندانی از ۳۱ نفر در سال گذشته به ۴۲ نفر در سال‌ جاری رسیده است.
 
 
---
 
ترس هلند از کرونای انگلیسی
هلند اعلام کرد که پس‌از شناسایی نوع جدید ویروس کرونا ( که در بریتانیا در حال گسترش است) در یکی از مسافران، تمام پروازها از مبدأ این کشور را لغو کرده است. وزارت بهداشت هلند در بیانیه‌ای گفته است که «این نوع جدید ویروس کرونا در بریتانیا در حال پخش شدن است. گفته می‌شود که این نوع ویروس براحتی و با سرعت بیشتری پخش می‌شود و شناسایی آن نیز سخت‌تر است».  بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا دیروز اعلام کرد برای مقابله شیوع ویروس کرونا در آستانه مراسم کریسمس محدودیت‌های تازه‌ای برای بخش‌هایی از این کشور اعمال می‌شود. بریتانیا در دو هفته اخیر شاهد افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا بوده است. این محدودیت‌ها شامل در قرنطینه قرار گرفتن ۱۶ میلیون نفر در لندن، مناطق شرقی و جنوب شرقی انگلیس خواهد بود و کسانی که در این محدوده زندگی می‌کنند اجازه نخواهند داشت که با خانواده‌های دیگر دیدار کنند و فروشگاه‌های غیرضروری و رستوران‌ها در این مناطق تعطیل خواهد شد.
 
 
 
 
کپی