اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

رهبران ۳ حزب لبنان خواستار کناره‌گیری میشل عون شدند

رهبران ۳ حزب لبنان خواستار کناره‌گیری میشل عون شدند

رهبران سه حزب "القوات اللبنانیه"، "المرده" و حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری کشورشان از سمتش شدند.

 روزنامه الشرق الأوسط نوشت که به دنبال تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان سمیر جعجع، رهبر حزب "القوات اللبنانیه" از میشل عون، رئیس جمهوری این کشور خواست تا از سمتش کناره‌گیری کند.

جعجع در این باره گفت: اگر جای عون بودم از سمتم کناره‌گیری می‌کردم. در واقع تمامی مجموعه دولت باید استعفا دهند.

سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده نیز پنجشنبه در سخنانی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سؤالی در این باره که آیا عون را به استعفا دعوت می‌کند یا خیر، تأکید کرد: کسانی که میشل عون را دوست دارند به او بگویند که از سمتش کناره گیری کند.

وی افزود: اگر من در این مرحله رئیس جمهور بودم، کناره گیری می‌کردم.

پیش از فرنجیه و جعجع اخیراً ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان هم با اشاره به میشل عون اظهار کرد: پس از این شکست (تشکیل دولت) او (عون) باید یقین پیدا کند که شکست خورده است.

جنبلاط در ادامه اعلام کرد که موضوع کناره‌گیری میشل عون را مطرح کرده است.

با وجود گذشت دو ماه از مکلف کردن سعد حریری، هنوز دولت جدیدی تشکیل نشده است.

حریری اکتبر متعهد شده بود فورا دولتی تشکیل دهد که قادر به احیای نقشه راه فرانسه باشد اما اختلافات سیاسی مذاکرات برای تشکیل دولت را با مشکل مواجه کرد. این درحالی است که آژانس‌های سازمان ملل هشدار می‌دهند لبنان به سمت یک فاجعه می‌رود که دلایل این مسئله فروپاشی اقتصادی و کاهش ارزش لیره لبنان و انفجار بندر بیروت است.  / ایسنا

کپی