اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

خلیلزاد: طالبان و دولت افغانستان هر چه زودتر به آتش بس و توافق سیاسی برسند

خلیلزاد: طالبان و دولت افغانستان هر چه زودتر به آتش بس و توافق سیاسی برسند

فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان از طرف‌های درگیر خواست فورا خشونت‌ها را کاهش داده و به سرعت به آتش‌بس برسند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در توئیتی نوشت: اخبار واصله از غزنی مربوط به کشته شدن افراد بیگناه که اکثرشان را کودکان تشکیل می‌دهند، واقعا قلب انسان را به درد می‌آورد. ما در غم خانواده قربانیان شریک هستیم.

وی ادامه داد، آمریکا نیز خشونت ادامه‌دار در افغانستان را با وجود مذاکرات صلح بین طالبان و دولت کابل در قطر محکوم می‌کند.

خلیلزاد همچنین گفت: ما از طرف‌های درگیر در افغانستان می‌خواهیم تا خشونت را کاهش داده و به سرعت به آتش بس برسند. با همکاری یکدیگر و حمایت جامعه بین‌الملل آنها باید با خطرات ناشی از بمب‌های منفجر نشده و مین‌ها در سراسر افغانستان به منظور حفظ جان مردم، کودکان و بزرگسالان مقابله کنند.

حمله روز جمعه در ولایت غزنی به واسطه انفجار یک بمب در یک منطقه مسکونی رخ داد که در جریان آن دست کم ۱۵ غیرنظامی کشته شدند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که حملات طالبان در سه ماهه گذشته باعث کشته شدن بیش از ۴۸۰ غیرنظامی شده است و مرگ غیرنظامیان را هرگز نمی‌توان توجیه کرد.

خلیلزاد گفت که دولت افغانستان و گروه طالبان "باید به خواسته‌های مردم احترام گذاشته و هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند."

خلیلزاد افزوده که هدف ایجاد نفاق و استفاده از خشونت برای تضعیف افغانهایی است که به صلح، پایان همیشگی خشونت و یک افغانستان مرفه متعهد هستند.

او تاکید کرده که در موجودیت توافقنامه صلح آمریکا و طالبان، اعلامیه مشترک آمریکا و دولت افغانستان، حمایت گسترده بین‌المللی از صلح و آغاز مذاکرات بین‌افغانی، از نظر شمار زیادی از افغانها که به صلح و امنیت نیاز داشته و آرزوی صلح را دارند، جنگ و کشتن مشروعیت‌اش را از دست داده است.

آخرین دیدار هیأت طالبان در اسلام آباد با عمران خان، نخست وزیر پاکستان بوده که درباره روند صلح افغانستان گفتگو کرده و هیأت افغانستان نیز آخرین دیدارش را روز شنبه با محمد اشرف، رئیس جمهور این کشور داشت که غنی از هیأت خواست با مردم مشورت کند. / ایسنا

کپی