اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

مازندران با سازمان بهداشت جهانی طرح تحقیقاتی مشترک اجرا کرد

مازندران با سازمان بهداشت جهانی طرح تحقیقاتی مشترک اجرا کرد

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که طرح تحقیقاتی میزان مانایی ویروس کرونا بر سطوح با همکاری سازمان بهداشت جهانی توسط محققان این دانشگاه در دست اجرا قرار گرفته است.

دکتر مجید سعیدی روز یکشنبه افزود : این طرح را معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیشنهاد داد که مورد تایید بهداشت جهانی قرار گرفت و اجرای آن با نظارت این سازمان توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران شروع شده و تا یک ماه آینده نتایج آن استخراج خواهد شد.

وی اعتبار اولیه برای اجرای این طرح تحقیقاتی را حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام و دلیل تاخیر اجرای این طرح تحقیقاتی را با وجود گذشت ۱۰ ماه از شیوع ویروس کرونا ناشی از تحریم و مشکلات انتقال ارز از سوی تامین کننده منابع مالی این طرح یعنی سازمان بهداشت جهانی (WHO) برشمرد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت : طرح تحقیقاتی مانایی ویروس کرونا در ایران تنها از سوی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران با همکاری سازمان بهداشت جهانی در دست اجرا قرار گرفت ولی احتمال اجرای  طرح های مشابه در سایر کشورهای جهان نیز وجود دارد.
دکتر سعیدی دلیل تکرار طرح های تحقیقاتی مشابه را از سوی سازمان بهداشت جهانی رسیدن به نقطه اطمینان بخش تر از لحاظ داده های آماری دانست و  خاطرنشان کرد : تکرار طرح های تحقیقاتی  منجر به افزایش ضریب اطمینان نتایج داده های اطلاعاتی می شود.
پیشتازی طرح های تحقیقاتی کرونایی
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین گفت که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان از اوایل اسفند ماه سال جاری بیش از ۷۰۰ طرح تحقیقاتی با نظارت این معاونت در ۱۹ مرکز تحقیقاتی وابسته به این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت که ۳۰ درصد این طرح های تحقیقاتی مربوط به کرونا است.
وی نیاز به پاسخگویی به سئوالات رایج جامعه را دلیل اصلی سوق دادن  این میزان طرح های تحقیقاتی به سمت ویروس کرونا دانست و طرح تحقیقاتی مصون نبودن معتادان در مقابل کرونا را یکی از این طرح ها معرفی کرد.
دکتر سعیدی گفت : بر اساس این طرح تحقیقاتی معتادان بیش از سایر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
همزمان با شیوع ویروس کرونا یکی از پرسش های رایج مربوط به میزان مانایی ویروس کرونا بر روی سطوح بود که چندین کشور جهان طرح های تحقیقاتی را در این زمینه اجرا کردند که آخرین آن طرح تحقیقاتی مربوط به یکی از مراکز تحقیقاتی در استرالیا بود که متوجه شدند ویروس عامل کووید-۱۹ می‌تواند تا ۲۸ روز بر روی سطوح مشترک مانند اسکناس، صفحه نمایش‌تلفن همراه و سطوح فلزی باقی بمان. این مطالعه همچنین نشان داد که ویروس کرونا در مقایسه با سطوح متخلخل مانند پنبه بر روی سطوح غیر متخلخل یا صاف مانند شیشه، استیل و وینیل و حتی اسکناس کاغذی نسبت به اسکناس پلاستیکی مدت زمان طولانی تری زنده می ماند./ ایرنا

کپی