اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

اگر ماسک‌ها در برابر کرونا مقاوم هستند پس چرا کرونایی می‌شویم؟

اگر ماسک‌ها در برابر کرونا مقاوم هستند پس چرا کرونایی می‌شویم؟
آرزوکیهان

سازمان بهداشت جهانی در آخرین توصیه‌های خود متذکر شد بهتر است اعضای خانواده‌ای که دور یک میز غذا می‌خورند از ماسک استفاده کنند.

به گزارش هلث، آخرین بررسی ها نیز نشان داد که 3 چهارم انگلیسی ها در مناطق اجباری از ماسک استفاده می کنند با این حال سرعت انتقال ویروس بالا رفته و احتمال قرنطینه مجدد را بوجود می آورد.

توصیفی که همگان از استفاده ماسک بیان می کنند، ظالمانه، خفه کننده که تنفس را دچار مشکل می کند اما با این وجود بسیاری از ما ماسک را با تمام دردسرهایش تحمل می کنیم تا خود و خانواده مان در سلامت باشیم.

اما آیا ماسک می تواند ما را مقابل کرونا محافظت کند؟ شهردار لندن ، صادق خان بر این باور است که شاید مشکل اساسی این است که مردم از ماسک در فضای باز استفاده نمی کنند و فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند. با این وجود کشورهایی که استفاده از ماسک را اجباری کرده اند همچون اسپانیا، ایتالیا از موج همه گیری در امان نبوده اند.

بنا بر مطالعات انجام شده ماسک ها می توانند مانع ورود ذرات ویروس  هنگام سرفه ؛غطسه و صحبت کردن از طریق بینی و یا دهان به بدن ما شوند و داده های علمی موجود نیز این موضوع را تائید می کند.

اما باید بدانید تنها زدن ماسک مهم نبوده بلکه روش صحیح زدن ماسک یعنی پوشش کامل بینی و دهان و حفظ فاصله اجتماعی در میزان ابتلا موثر است .بسیاری از افراد ماسک را تنها روی دهان خود قرار داده و بینی شان از ماسک بیرون می ماند.

سازمان بهداشت جهانی در ماه ژوئیه اعلام کرد که ذرات ویروس ریز از طریق هوا منتقل می شود و این ذرات سبک و ریز برای مدتی در هوا معلق می مانند و می توانند افراد را مبتلا کنند.

پروفسور دیگارد در این باره گفت: بیشتر تحقیقات انجام شده در ارتباط با نحوه منتشر شدن ذرات ویروس از طریق فرد مبتلا در آزمایشگاهها صورت گرفته و از روی سرفه و عطسه انسانی شبیه سازی شده است.

به نظرم تحقیقات کمی در مورد اینکه آیا از ماسک به درستی استفاده می کنیم صورت گرفته است. ما می دانیم که زدن ماسک مقابل ویروس موثر است اما باید به درستی از آن استفاده کنیم مسائلی چون تعداد دفعات استفاده از ماسک ، زدن صحیح روی صورت ، حفظ فاصله اجتماعی و .. در میزان ابتلا دخیل هستند.

به طور مثال ماسک های مرطوب کارایی کمی داشته و در مکان هایی که تهویه نامناسب دارند و ازدحام بیشتر است احتمال ابتلا نیز بالا تر است. به گفته دانشمندان اگر ماسک ها وجود نداشت اعداد وارقام ابتلا و مرگ و میر می توانست بسیار بالا باشد پس اینکه چطور از ماسک استفاده می کنیم نیز می تواند در میزان ابتلا به ویروس موثر باشد./ ایران‌آنلاین

کروناویروس روی سطوح استیل تا ۷۲ ساعت و روی پوست انسان تا ۹ ساعت زندگی می‌کند

۴ تا ۲۰ متر؛ فاصله‌ مناسب برای پیاده‌روی و ورزش در روزهای کرونایی

ویروس کرونا تا ۵ متر در هوا منتشر می‌شود

گفت‌وگوی رو‌ در رو را به ۴ دقیقه محدود کنید

به وقت ملاقات در فضای باز در جهت باد نایستید

کرونا تا ۳ هفته در مخاط بینی کودکان جا خوش می‌کند

قطرات بزاق هنگام صحبت کردن چطور در هوا پخش می‌شود؟

ویروس کرونا در آسانسور با درهای بسته تا ۳۰ دقیقه معلق می‌ماند

با ۵ دقیقه صحبت یا ۵۰ دقیقه حضور کنار فرد مبتلا کرونایی می‌شوید

کرونا در اتوبوس و میان مسافرانِ بدون ماسک به سرعت منتقل می‌شود

ذرات حاوی کروناویروس حتی بعد از تبخیر تا چند روز روی سطوح می‌ماند

DNA ویروس ۱۰ ساعته در یک بیمارستان پخش می‌شود و ۵ روز زنده می‌ماند

 

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی