اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

دو کنسولگری باقی مانده امریکا در روسیه بسته می‌شود

دو کنسولگری باقی مانده امریکا در روسیه بسته می‌شود

گروه جهان/ همزمان با اتهام زنی «مایک پمپئو» به روسیه درباره حملات هکری یک هفته گذشته در امریکا، دولت ترامپ اعلام کرد، دو کنسولگری امریکا که در روسیه در حال کار بودند نیز همچون سایر کنسولگری‌های امریکا در این کشور بسته می‌شوند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، این دو کنسولگری در ولادی وستوک و یکاترینبورگ واقع شده‌اند، هرچند بیانیه مزبور هیچ تاریخی را برای این اقدام اعلام نکرده است، اما اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سفارتخانه امریکا در مسکو تنها نهاد دیپلماتیک این کشور خواهد بود که در روسیه فعالیت خواهد کرد.
بنا بر این گزارش، تاریخ این بیانیه مربوط به 10 دسامبر یعنی 10 روز پیش است، اما تاکنون رسانه‌ای نشده بوده است و اکنون بعد از بالا گرفتن تنش‌ها بین واشنگتن و مسکو بر سر حملات سایبری به نهادهای دولتی امریکا رسانه‌ای شده است. این در حالی است که به گزارش «فرانس 24»، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا شامگاه جمعه در سخنانی برای اولین بار به طور رسمی روسیه را متهم کرد که در این حملات سایبری دست داشته است. او در این سخنان مدعی شد: «یک قطعه نرم افزاری برای جاسازی کد در داخل سیستم‌های دولتی امریکا وجود داشت که نشان می‌دهد، روس‌ها در این کار دست داشتند». این در حالی است که یک مقام سابق اف بی‌آی گفته است، ترامپ در دوره خود بودجه امنیت سایبری را صرف ساخت دیوار کرد.
به گزارش ایسنا، فرانک فیگلیوزی، معاون سابق اف‌بی‌آی در حوزه امنیت سایبری در گفت‌وگو با ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت، دلیل اینکه چنین حملاتی رخ می‌دهد این است که بودجه امنیت سایبری در دولت ترامپ فشرده شد تا موارد دیگری در اولویت قرار بگیرند. وی درباره چرایی کمبود منابع امنیت سایبری گفت: ما رئیس جمهوری داریم که اعتبارات را میلیاردها دلاررا ، تغییر مسیر داد تا دیوار دلخواهش را بسازد.

کپی