اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
از هشدار رئیس کل بانک مرکزی تا پیشنهاد نماینده مجلس درباره FATF

لیست سیاه FATF مانع خرید واکسن کروناست

لیست سیاه FATF مانع خرید واکسن کروناست

گروه سیاسی/ یک هفته پس از تأیید موافقت رهبر معظم انقلاب با درخواست دولت برای بررسی مجدد لوایح مرتبط با FATF، بحث درباره این موضوع همچنان در اردوگاه موافقان و مخالفان با جدیت دنبال می‌شود. بحثی که بیش از یک سال بود که دیگر کاملاً سرد شده بود.

  شامگاه جمعه، رئیس بانک مرکزی با اشاره به تمدید مهلت بررسی FATF، خاطرنشان کرد: «توجه داشته باشیم که عدم تعیین تکلیف FATF می‌تواند در نبود تحریم‌ها مانعی برای سیستم بانکی کشور در انجام مبادلات بانکی بین‌المللی باشد». همزمان یک استاد روابط بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی هم گفته که بدون تصویب FATF حتی امکان خرید واکسن کرونا را هم نداریم. این در حالی است که در اردوگاه مخالفان همچنان این موضوع در رأس استدلال‌ها قرار دارد که پذیرش FATF راه را برای نفوذ دشمنان باز می‌کند. تأکید مخالفان بر این است که افق تأیید لوایح پالرمو و CFT همچنان تیره است. در حالی که شامگاه جمعه عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود یک بار دیگر بر تأثیر FATF روی مبادلات سیستم بانکی کشور تأکید کرده بود، علی بیگدلی استاد دانشگاه شهید بهشتی به «ایرنا» گفت: خروج از لیست سیاه FATF ممکن است موجب رفع کامل تحریم‌ها علیه ایران نشود، اما باقی ماندن در آن قطعاً یک نوع خودتحریمی است که می‌تواند اثر تحریم‌ها علیه ایران را دو چندان کند. بیگدلی با اشاره به موافقت رهبری انقلاب با تمدید زمان بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه با عضویت ایران در FATF راه‌حل و فصل مشکلات بانکی باز می‌شود، تصریح کرد: یکی از مهمترین مسائلی که موجب بروز شرایط اقتصادی کنونی شده، قفل شدن همکاری‌  بین بانک‌های ایران با نهادهای مالی و بانکی دنیا است. بخشی از این قفل شدن به خاطر تحریم‌های امریکا است اما مهمترین علت را باید عضو نبودن ایران در FATF دانست. بیگدلی با تأکید بر اینکه عاقبت راهی که با عدم پیوستن ایران به FATF شروع شده، تبدیل شدن ایران به کشوری مانند کره شمالی است، بیان کرد: ما باید انتخاب کنیم که آیا می‌خواهیم با کشورهای مختلف دنیا مبادله آزادانه مالی داشته باشیم یا خیر، آیا می‌خواهیم کالاهای خود را فروخته و پول آن را دریافت کنیم، آیا می‌خواهیم از کشورها و شرکت‌های مختلف خارجی کالاهایی نظیر واکسن کرونا را بخریم یا خیر. اگر پاسخ به این سؤالات مثبت است، باید عضو FATF شویم. بیگدلی با بیان اینکه باید متوجه باشیم که شرایط نسبت به گذشته متفاوت شده است، عنوان کرد: باید در عرصه سیاست خارجی رفتاری معقولانه و مبتنی بر منافع ملی و براساس حقوق و روابط بین‌المللی داشته باشیم و در سیاست داخلی نیز سنجیده عمل کنیم. این مسأله ضرورت اصلاحاتی را در استراتژی‌هایمان در سیاست داخلی و خارجی می‌طلبد. وی با بیان اینکه یادمان باشد نگاه سیاسی و نه حقوقی و فنی به FATF در دوره قبل چگونه موجب قفل شدن روابط بانکی شد، گفت: قفل شدن روابط بانکی موجب شده بود تا روسیه و چین هم به این بهانه همکاری چندانی با ایران نداشته باشند و حساب ایرانیان مقیم چین و حتی تجار و دانشجویانی که سال‌ها است در آن کشور حضور دارند، بسته شده و برای آنها مشکلاتی ایجاد شود. این استاد دانشگاه افزود: این موضوع موجب شد ایران نتواند مطالبات خود را از کشورهایی مانند کره جنوبی، چین، هند و عراق و... دریافت کند. بنابراین برای رفع این مشکل و حل مشکلاتی که بر سر راه موضوعاتی مانند خرید واکسن کرونا وجود دارد، باید در FATF عضو شویم.
این در حالی است که رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به «ایسنا» گفته است: معتقدم تصویب دو لایحه CFT و پالرمو به تصمیم سیاسی کلان نیاز دارد نه لزوماً اجماع درباره آنها در مجمع تشخیص مصلحت نظام. حشمت‌الله فلاحت پیشه گفته است: واقعیت این است که بخشی از کشورها از قرار گرفتن نام ایران و باقی ماندن آن در لیست سیاه FATF راضی هستند و آن را بهانه کردند که مطالبات‌شان به ایران را پرداخت نکنند. او با تأکید بر اینکه «FATF یک امر مناسب برای چانه‌زنی نیست»، تأکید کرده است: دشمنان دوست دارند ایران در لیست سیاه باشد و اگر گشایش هسته‌ای قرار شد انجام شود در زمان بایدن به شکلی باشد که باز هم ایران نتواند برای گشایش‌های مالی مسیر هموار و بازی داشته باشد. این در حالی است که یک نماینده مجلس پیشنهاد کرده است شورای عالی امنیت ملی به جای مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع FATF را بررسی کند. محمد حسن آصفری به «ایسنا» گفته است: «از نظر بنده باتوجه به ابعاد امنیتی که تصویب FATF و CFT می‌تواند به دنبال داشته باشد، شورای عالی امنیت ملی باید آن را بررسی کرده و در خصوص موانعی که می‌تواند احیاناً به دنبال داشته باشد و تأثیرات آن در حوزه مسائل داخلی و سیاست خارجی؛ اعلام نظر کند و در نهایت پس از اعلام نظر شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن ورود کند.»


 

کپی