اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آبگرفتگی جاده روستایی و زمین‌های کشاورزی در بخش غیزانیه اهواز

آبگرفتگی جاده روستایی و زمین‌های کشاورزی در بخش غیزانیه اهواز

سیلاب رودخانه‌های فصلی باعث آبگرفتگی قسمتی از جاده‌های روستایی و زمین‌های کشاورزی در بخش غیزانیه اهواز شد.

بارندگی شدید ۲ روز گذشته باعث جاری شدن سیلاب در رودخانه‌ فصلی کوپال و نهر نصران در بخش غیزانیه اهواز شده است. بر اثر این سیلاب بخش‌هایی از ۲ جاده روستایی دچار آبگرفتگی شد و جاده ارتباطی روستاهای ابوصلبیخات، عنایه، سلمانه، منیثر و خیط الرمله همچنان زیر آب است. همچنین بخش‌هایی از زمین‌های کشاورزی روستاهای این بخش نیز دچار خسارت شده است.

بخشدار غیزانیه روز شنبه آبگرفتگی قسمتی از جاده روستای ابوصلبیخات را تایید کرد و گفت: عملیات تخلیه آب از این جاده در حال انجام است و پیش بینی می‌شود سه تا چهار ساعت آینده این آب تخلیه شود.

رسول ساکی افزود: روز جمعه ۲۸ آذر نیز ۲ جاده روستایی این بخش دچار آبگرفتگی شده بود که یکی از آنها به طور کلی برطرف شده است.

وی مسدود شدن جاده‌های روستایی بر اثر آبگرفتگی را رد کرد و گفت: جریان آب به اندازه‌ای نبوده که باعث مسدود شدن مسیر روستاها شود.

ساکی با بیان اینکه در زمان بارندگی به صورت طبیعی انهار و رودخانه‌های فصلی در بخش غیزانیه پرآب می‌شود، اضافه کرد: هیچکدام از منازل روستایی دچار آبگرفتگی نشده و جاری شدن آب در نهر نصران که از میان روستای ابوصلبیخات می‌گذرد باعث شده آب تا نزدیکی خانه‌هایی که در اطراف نهر هستند پیشروی کند.

خسارت به زمین‌های کشاورزی

رییس شورای اسلامی روستای "ابوصلبیخات" در بخش غیزانیه اهواز  گفت: طغیان رودخانه فصلی "کوپال" و نهر "نصران"» در این بخش باعث آبگرفتگی جاده و مزارع روستاهای ابوصلبیخات، عنایه و دهلایه شده است.

جاسم رحمی افزود: از روز جمعه، سیلاب دور تا دور روستاها را گرفته و جمع شب آب وارد تعدادی از خانه‌های روستای ابوصلبیخات شد که اکنون آب از خانه‌ها تخلیه شده است.

وی اضافه کرد: جاده این روستا به دلیل جاری شدن این سیلاب از روز جمعه دچار آبگرفتگی شدید که هنوز ادامه دارد، به همین دلیل امکان تردد از جاده وجود ندارد.

رحمی ادامه داد: زمین‌های زراعی روستاها نیز در اثر این آبگرفتگی دچار خسارت شده است.

وی همچنین با اشاره به عملیات ساخت سیل‌بند در اطراف روستاها، گفت: از مدتی پیش درخواست ماشین‌آلات برای ساخت سیل‌بند کرده بودیم اما اختصاص داده نشد؛ یک دستگاه ماشین سنگین از جمعه شب برای ساخت سیل‌بند به این روستا داده شده که هم اکنون در حال سیل‌بندسازی در اطراف روستا هستیم.

رحمی در ادامه خواستار ساخت سیل‌بند در اطراف روستاهایی شد که آبگرفتگی در بارندگی‌ها آنها را تهدید می‌کند.

بر اساس این گزارش، بخش غیزانیه از توابع اهواز و در شرق این شهرستان قرار دارد. این بخش که محروم‌ترین روستاهای خوزستان را در خود جای داده، از مهم‌ترین مراکز تولید نفت خوزستان و محل استقرار بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی اعم از شرکت نفت و گاز کارون و شرکت نفت و گاز مارون است.

بارندگی ۹ آذر امسال نیز موجب طغیان رودخانه کوپال ، و آبگرفتگی برخی روستاهای این بخش شد.

اداره کل هواشناسی خوزستان میزان بارندگی غیزانیه در روز ۲۸ آذر را ۴۳ میلیمتر گزارش کرده است./ ایرنا

کپی