اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نیروگاه‌ اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است

نیروگاه‌ اتمی کانگسون کره شمالی احتمالا در حال ساخت قطعات سانتریفیوژ است

یکی از مقامات سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد، نیروگاه غنی‌سازی اورانیوم "کانگسون" کره شمالی به جای غنی‌سازی اورانیوم احتمالا قطعات سانتریفیوژها، تجهیزات مورد استفاده در غنی‌سازی اورانیوم را تولید می‌کند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "اولی هینونن"، معاون سابق مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در امور پادمان‌ها این نتیجه‌گیری را بر مبنای تصویر ماهواره‌ای اخیر از ساخت و سازها در نیروگاه "کانگسون" اتخاذ کرد.

هینونن در مقاله‌ای که در وب‌سایت "نورث ۳۸" منتشر شد، گفت: مدارک موجود حاکی از آن است که نیروگاه کانگسون یک نیروگاه غنی‌سازی اورانیوم نیست اگرچه احتمالا همچنان جزو برنامه غنی‌سازی اورانیوم کره شمالی است اما نقش متفاوتی را ایفا می‌کند. مشخصات این نیروگاه با یک کارگاه بزرگ ماشین سازی مناسب برای تولید و آزمایش قطعات سانتریفیوژ سازگار است. 

وی افزود: تدابیر امنیتی شدید پیرامون این نیروگاه از جمله یک دیوار یک کیلومتری مشابه آنچه پیرامون مجتمع اتمی یانگ‌بیون، اصلی‌ترین تاسیسات اتمی کره شمالی است، نشان می‌دهد که این تاسیسات یک تاسیسات ارزشمند است.

هینونن تاکید کرد: با این حال برخلاف ساختمان‌ها در مجتمع اتمی یانگ‌بیون، نیروگاه کانگسون یک دفاع در عمق امنیتی ندارد. تدابیر امنیتی کانگسون بیشتر مشابه مشخصات مجتمع‌های صنعتی-نظامی در کره شمالی است.

وی در این مقاله بر مبنای تصویر ماهواره‌ای گرفته شده، گفت: به نظر می‌رسد ساختمان‌ها در مجتمع کانگسون فاقد واحدهای تهویه مطبوع هستند؛ واحدهایی که برای حفظ یک محیط عملیاتی مناسب برای سانتریفیوژها در تاسیسات بزرگ تولیدی لازم و ضروری است.

این مقام افزود: عملکرد واقعی مجتمع کانگسون تنها با یک بازرسی مشخص می‌شود؛ اقدامی که پیونگ‌یانگ اجازه آن را نمی‌دهد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در فوریه ۲۰۱۹ میلادی در جریان دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هانوی پیشنهاد داد تا تاسیسات اتمی یانگ‌بیون کره شمالی در ازای رفع تحریم‌های واشنگتن بر پیونگ‌یانگ بسته شود اما ترامپ در عوض از کره شمالی خواست تا کل پنج تاسیسات اتمی محرمانه‌اش را که جزو برنامه اتمی این کشور هستند، ببندد.

براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست مورخ ژوئیه ۲۰۱۸ میلادی، مقامات آمریکا متقاعد شده بودند که ظرفیت غنی‌سازی نیروگاه کانگسون دو برابر یانگ‌بیون است.    / ایسنا

کپی