اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

تاثیر ناچیز ویتامین D بر کرونا

تاثیر ناچیز ویتامین D بر کرونا
آرزوکیهان

روسای بهداشت بریتانیا اعلام کردند در حال حاضر شواهد کافی در دست ندارند که نشان دهد ویتامین D در پیشگیری یا درمان کرونا موثر است.

به گزارش هلث، کارشناسان در چندین آزمایش و انجام تجزیه و تحلیل برای تعیین رابطه مستقیم ویتامین وی بر ویروس کرونا اعلام کردند که ویتامین دی در روند بیماری کرونا چندان موثر نیست.

با این وجود هنوز پزشکان زیادی توصیه می کنند که این ماده مغذی قادر است سیستم ایمنی بدن را در طول زمستان تقویت کند.
"مت هانکوک" وزیر بهداشت بریتانیا با دستور بررسی این ویتامین بر کرونا تاکنون مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

پنلی از متخصصان اعلام کردند که مطالعات نشان میدهد که تعداد زیادی از افراد مبتلا به کرونا ویتامین دی کافی در بدن نداشته اند و افرادی که این ویتامین بدنشان به شدت کم بوده شدت بیماری شان بالاتر بوده است اما دانشمندان تاکنون نتوانسته اند تشخیص دهند که آیا کمبود این ویتامین می تواند باعث آسیب پذیری بیشتر افراد در برابر کرونا شده است.

این در حالی است که پزشکان زیادی از سراسر دنیا براین باورند که ویتامین دی می تواند سلامت استخوان ها ، عضلات و سیستم ایمنی بدن را تضمین کند از سوی دیگر ماندن در خانه باعث کاهش دریافت نور خورشید شده و میزان دی بدن را پایین می آورد.

دکتر " پل کریسپ" مدیر مرکز راهنمایی های بهداشت در این ارتباط گفت: ما مردم را تشویق می کنیم تا در طول پاییز و زمستان  ویتامین دی دریافت کنند با وجودیکه شواهد کافی برای این توصیه وجود ندارد.ما سالهاست که به افراد مسن و سیاهپوستان این توصیه را انجام می دهیم و با شیوع کرونا استفاده از ویتامین دی به همه گروه های سنی توصیه شده است.

حتی محققان کالج لندن نیز اعلام کردند که داده ها نشان داده که مصرف ویتامین دی قادر است تا خطر ویروس را تا 14 درصد کاهش دهد.ما اطلاعاتی دریافت کرده ایم که نشان میدهد زنانی که ویتامین دی را به همراه امگا 3 یا پروبیوتیک مصرف می کنند کمتر به کرونا مبتلا می شوند اما این امر در مورد مردان صدق نمی کند.

وی افزود: از این رو دریافتیم که زنان به مراتب سیستم ایمنی سخت تر و مقاوم تری نسبت به مردان دارند.

پروفسور رایان یانگ از کمیته مشاوره علمی تغذیه در این بررسی بیان کرد که شواهد بدست آمده در حال حاضر نشان میدهد که نمی توان رابطه علیت بین ویتامین دی و کووید -19 پیدا کرد گرچه می دانیم این ویتامین برای استخوان و عضلات بسیار مهم است.

اما در تحقیقاتی که در اسپانیا صورت گرفت روشن شد که با خوراندن ویتامین دی به 50 بیمار کرونایی هیچ مرگ و میری مشاهده نشد و در پایان کار تمامی بیماران مرخص شدند اما با این وجود بسیاری از دانشمندان از این تحقیق انتقاد کرده و گفتند که نمونه آزمایش کوچک بوده و نمی توان بر اساس آمار 50 نفر نتیجه گیری قطعی در مورد تاثیر ویتامین دی بر کرونا داشت.

با این وجود هنوز اما و اگرهای فراوانی در ارتباط با تاثیر این ویتامین بر ویروس کرونا وجود دارد.

عوارض کمبود ویتامین D

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

کپی