اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

جریمه رئیس‌جمهوری برای نزدن ماسک
سباستین پینی‌یرا، رئیس‌جمهوری شیلی به‌دلیل آنکه در ساحل بدون داشتن ماسک با یک نفر سلفی گرفته سه هزار و 500 دلار جریمه شده است. عکس رئیس‌جمهوری شیلی و فرد حاضر در عکس اوایل ماه جاری به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. پینی‌یرا توضیح داده که در ساحل، تنها در حال قدم زدن بوده که زنی او را شناخته و خواهان سلفی با او می‌شود.
 
 
---
 
برنامه هند برای واکسینه کردن 300 میلیون نفر
مقامات هند قصد دارند ۳۰۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور را در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه کنند. گروه نخست دریافت کنندگان واکسن شامل ۳۰ میلیون نفر از کادر درمان، نیروهای پلیس، سرباز و داوطلب است و ۲۷۰ میلیون نفر دیگر شامل افراد آسیب پذیر می‌شود که بیشتر آنان بالای ۵۰ سال سن دارند. تعداد افراد آلوده به کرونا ویروس در هند از ۱۰ میلیون نفر فراتر رفته و این کشور پس از ایالات متحده در رتبه دوم از نظر تعداد بالای مبتلایان به کووید-۱۹ قرار دارد.
 
 
---
انفجار ونتیلاتور قربانی گرفت
در پی وقوع حریق در بیمارستانی در جنوب شرق ترکیه دست‌کم هشت نفر کشته شدند. مقامات محلی استان غازی عینتاب اعلام کردند: انفجار دستگاه ونتیلاتور اکسیژن علت وقوع حریق بوده است. همچنین ۱۱ بیمار دیگر که در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان بودند به مراکز درمانی دیگر منتقل شدند.
 
 
---
 
سود افسانه‌ای ترامپ از ادعای تقلب
دونالد ترامپ از روز انتخابات تاکنون به بهانه تقلب و برای مقابله با آن، حداقل ۲۵۰ میلیون دلار از طرفداران جمهوریخواهش در سراسر امریکا جمع‌آوری کرده است. بیش از ۶۰ میلیون دلار از این مبلغ وارد یک کمیته اقدام سیاسی جدید شده است که ترامپ بعد از خروج از کاخ سفید آن را کنترل خواهد کرد.
 
 
---
 
واکسن زدن پنس جلوی دوربین
مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا روز جمعه، واکسن کووید-۱۹ تولید شرکت فایزر را جلوی دوربین‌های تلویزیونی دریافت کرد. در مراسمی که به طور زنده از رسانه‌های امریکا پخش شد، علاوه بر  پنس، ‌کارن پنس بانوی دوم امریکا و جروم آدمز، جراح کل امریکا نیز واکسن کرونا ساخت شرکت فایزر را دریافت کردند. مقامات تیم انتقالی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب گفته‌اند که او نیز هفته آینده این واکسن را خواهد زد. پیش‌ از این بیل کلینتون، جورج دبلیو بوش و باراک اوباما سه رئیس جمهوری پیشین امریکا اعلام کرده بودند حاضرند پس از تأیید واکسن کووید-۱۹، برای کمک به جلب اعتماد مردم به ایمنی آن، داوطلبانه و در برابر دوربین‌های تلویزیونی واکسینه شوند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده امروز اعلام کرد دومین واکسن امریکایی، مودرنا نیز تأیید شده و بزودی مراحل توزیع و پخش آن شروع می‌شود.
 
 
 
کپی