اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد اکنون هیچ شهر قرمزی نداریم

گســــل لـــرزان

گســــل لـــرزان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد: «خوشبختانه اکنون هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا نداریم و ۲۰۵ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهر در وضعیت زرد این بیماری قرار دارند.»

 به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس‌جمهوری و دیگر اعضا، ادامه داد: «البته در این میان چهار شهر نیازمند توجه ویژه هستند و امروز هم به استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه توصیه‌های لازم صورت گرفت. این چهار شهر عبارتند از: کردکوی در گلستان، بافت در کرمان، آمل و گلوگاه در مازندران. این چهار شهر نیازمند توجه بسیار ویژه هستند و حتماً باید رعایت شود و می‌توانند در آستانه قرمز شدن باشند. توصیه دارم به مردم این شهرها که پروتکل‌ها را رعایت کنند.»
وی ادامه داد: «خوشبختانه در ۳۰ استان کشور، روند بیماری نزولی شده و تنها در یک استان یعنی مازندران هنوز روند نزولی آغاز نشده است. این خبر خوبی است، اما حتماً نیاز به مراقبت دارد و نیاز دارد که از ساده انگاری و عادی انگاری در ارتباط با این بیماری اجتناب کنیم؛ چراکه اگر کوچک‌ترین غفلتی صورت گیرد، قطعاً موج جدید بیماری در فصل سرما ایجاد خواهد شد.»
وی با تأکید بر اینکه «مهم‌ترین عامل افزایش کرونا در این فصل قطعاً دورهمی خانوادگی است»، افزود: «به همین دلیل در ستاد هم اکیداً توصیه شد که از دورهمی خانوادگی بویژه در شب یلدا پرهیز کنیم. باید توجه کنیم که اگر این دورهمی ادامه یابد، حتماً دو هفته دیگر شاهد خیز بیماری در سطح کشور خواهیم بود.» رئیسی ادامه داد: «مرگ ومیرها نسبت به یک ماه و نیم گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است و اولین آمار فوتی‌های زیر ۲۰۰ نفر را دیروز داشتیم که امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد و روزبه‌روز کمتر شود.»
وی ادامه داد: «همچنین میزان بستری هم بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و در اکثر استان‌ها روند نزولی طی می‌شود، ولی ضمن اینکه این موجب امیدواری است و نتیجه همکاری مردم در رعایت پروتکل‌هاست، اکیداً اعلام می‌کنم که به همان دلیلی که بیماری کم شود، اگر آن دلیل برداشته شود، بیماری افزایش می‌یابد؛ یعنی عدم رعایت پروتکل‌ها قطعاً موجب افزایش بیماری می‌شود. به همین دلیل خواهشم از مردم این است که پروتکل‌ها را بسیار جدی بگیرند.»
وی درباره مصوبات امروز ستاد ملی کرونا گفت: «برای امروز و فردا (۲۹ و ۳۰ آذرماه) بحث منع ترددهای درون شهری از ساعت ۸ شب و تعطیلی همه مشاغل به جز گروه شغلی یک از ۶ بعدازظهر تصویب شد؛ پس از شب یلدا هم مجدداً منع ترددها در شهرهای نارنجی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ادامه می‌یابد. همچنین منع تردد بین استانی و استانی مطابق قانون مربوط به شهرهای در وضعیت نارنجی وجود دارد و تخلف از آن مشمول جریمه خواهد شد.»
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین درباره برگزاری آزمون استخدامی نیز گفت: «به دلیل شرایط کرونا در کشور، این آزمون قبلاً دوبار به تعویق افتاده بود. صدهزار نفر بعد از برگزاری این آزمون جذب مراکز دولتی خواهند شد. به همین دلیل با توجه به وضعیت آرامش نسبی ایجاد شده، این آزمون در بیش از ۲۷۰۰ حوزه امتحانی و با رعایت پروتکل‌ها و حداقل جمعیت در موعد مقرر و در دی ماه برگزار خواهد شد.» وی همچنین گفت: «پیشنهادی درباره بازگشایی مدارس برای پایه‌های اول و دوم ابتدایی وجود داشت. در این راستا هم پیشنهاد شد با توجه به مشکلاتی که در آموزش این افراد وجود دارد، بتوانند در شهرهای زرد و نارنجی حضور یابند که بحث‌های زیادی شد و قرار شد مجدداً در قرارگاه مطرح شود و دو هفته آینده در این زمینه تصمیم‌گیری شود.»
 
کپی