اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

ماجرای تخریب دیوار در قبرستان یک روستای سپیدان فارس چه بود؟

ماجرای تخریب دیوار در قبرستان یک روستای سپیدان فارس چه بود؟

تصاویری با موضوع تخریب دیوار در قبرستان یک روستای سپیدان فارس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که به گفته فرماندار این شهرستان، یک دیوار خارج از عرف و ضوابط ساخت و ساز و مشمول حکم تخریب بوده است.

جواد جوادی گفت: در روستاها، متولی نظارت بر قبرستانها، دهیاری‌ها هستند و دهیاری روستای سنگر سپیدان پس از مشاهده اقدام به ساخت فضای مسقف بدون رعایت ضوابط فنی و اخذ مجوز نسبت به تخریب یک دیوار احداث شده در محل اقدام کرد.

فرماندار شهرستان سپیدان، شایعات مطرح شده درباره تخریب سنگ قبر متوفیان در این محل را تکذیب کرد و گفت: تخریب در حد یک دیوار بود و دیوار غیرمجازی که در کنار محل دفن فردی به نام «نوید افکاری» ساخته شده بود، به ارتفاع ۱۶۰ و عرض ۴۰ سانتیمتر تخریب شد.

وی ادامه داد: بنا بر شواهد، در حال ساخت مقبره بدون رعایت استانداردهای فنی مهندسی و بدون اخذ مجوز از مراجع کارشناسی فنی در محل بودند که دهیاری به عنوان متولی نظارت بر ساخت و سازها در روستاها، دیوار را تخریب و از ادامه کار جلوگیری کرد.

جوادی تاکید کرد: دهیاری روستای سنگر، درباره لزوم خودداری از ساخت و ساز در قبرستان، پیش از این به اهالی روستا، اطلاع رسانی لازم را کرده بود.

فرماندار شهرستان سپیدان همچنین گفت: برخی اهالی روستای سنگر هم به دلیل اینکه احداث بنا در قبرستان، با توجه به شرایط محیطی باعث سرازیر شدن آب به مزار بستگانشان می‌شد به این موضوع اعتراض داشتند.

«نوید افکاری» که دو سال پیش یک کارمند سازمان آب منطقه‌ای استان فارس را با ضربه چاقو به قتل رسانده‌ بود، بامداد شنبه ۲۲ شهریورماه قصاص شد.

روند رسیدگی به پرونده نوید افکاری از سال ۱۳۹۷ آغاز شده بود و تا ابتدای امسال به طول انجامید.

شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در فاصله ۸۰ کیلومتری غرب شیراز واقع است./ ایرنا

کپی