اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

بررسی مطالعات دارویی مبتنی بر جمعیت از سوی پزشکان ۷ کشور

بررسی مطالعات دارویی مبتنی بر جمعیت از سوی پزشکان ۷ کشور

پزشکان و متخصصان هفت کشور مطالعات دارویی مبتنی بر جمعیت را در سومین کنگره آسیایی اروپایی فارماکو اپیدمیولوژی (EAPEC ۲۰۲۰) که بصورت مجازی برگزار شد مورد بحث و بررسی قرار دادند.

سومین کنگره آسیایی اروپایی فارماکو اپیدمیولوژی (EAPEC ۲۰۲۰) از بیست و ششم آذر جاری بصورت مجازی آغاز شد و پس از سه روز برگزاری امروز جمعه به کار خود پایان داد؛ فارماکواپیدمیولوژی یا همه‌گیرشناسی دارویی (pharmacoepidemiology) به مطالعه کاربرد داروها، تأثیرها و عوارض جانبی آن‌ بر روی توده وسیعی از مردم به منظور استفاده منطقی و مقرون به صرفه داروها و در نتیجه بهبود سلامت عمومی، گفته می‌شود.

این کنگره به همت مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت و دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری سازمان غذا و داروی کشور برگزار شد.

دبیر اجرایی سومین کنگره آسیایی اروپایی فارماکو اپیدمیولوژی اظهار داشت: استادان، پزشکان و متخصصان هفت کشور ایران، هلند، سوییس، انگلیس، اسکاتلند، عراق و تایوان با سخنرانی و شرکت در این رویداد علمی به بررسی آخرین مطالعات و پژوهش های " همه‌گیر شناسی دارویی" پرداختند.

محمدرضا رضایتمند با بیان اینکه ۱۷ سخنرانی علمی و کلیدی در این رویداد انجام شد، افزود: ۱۲ سخنرانی توسط شرکت کنندگان خارج از کشور بصورت وبینار صورت گرفت که هفت نفر آنها استادان و متخصصان خارجی و پنج نفر، استادان ایرانی مقیم خارج کشور بودند.

وی محورهای این رویداد علمی را افق‌های جدید در فارماکواپیدمیولوژی، سیاستگذاری، مدیریت و اقتصاد دارو، مراقبت دارویی، مطالعات دارویی مبتنی بر جمعیت و انفورماتیک دارویی خواند و گفت: ۷۰ مقاله به دبیرخانه کنگره رسید که از میان آنها ۴۶ مقاله پذیرفته شد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه از میان مقاله‌های پذیرفته شده هشت مقاله بصورت سخنرانی و ۳۸ مقاله بصورت پوستر ارایه شد، اضافه کرد: نتایج و دستاوردهای این کنگره به سیاست گذاران حوزه دارویی کشورها برای استفاده منطقی داروها در بین مصرف کنندگان نهایی کمک بسیاری می کند.
رضایتمند توضیح داد: در فارماکو اپیدمیولوژی، مطالعاتی بر روی دارو پس از عرضه به بازار و در میان جمعیت زیادی که آن را استفاده می کنند، صورت می گیرد تا اگر عوارضی از آن گزارش شد، جمع بندی و دلیل عوارض مشخص شود، همچنین مسائلی مانند نحوه تجویز داروها توسط پزشکان و استفاده منطقی از داروها بویژه آنتی بیوتیک ها در این رشته تخصصی بررسی می شود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در سخنرانی های صورت گرفته در این کنگره به مباحثی مانند داروهای معرفی شده برای بیماری کووید ۱۹، روش های افزایش پذیرش دارو در میان مردم، داروهای قلبی عروقی، سیستم ثبت عوارض دارویی در کشورهای عربی، فارماکواپیدمیولوژی در کشورهای افریقایی و تجربه های آن پرداخته شد.

۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در ۱۲۰ شرکت داروسازی شیمیایی و ۱۳۰ شرکت داروسازی گیاهی داخلی تولید می شود که ۲۵ شرکت از بین آنها در استان اصفهان فعالیت می‌کنند.

سهم اصفهان از تولیدهای دارویی کشور ۱۰ درصد است./ ایرنا 

 

 


 

کپی