اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

اردوغان در دیدار با الکاظمی: از بازسازی و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کنیم

اردوغان در دیدار با الکاظمی: از بازسازی و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کنیم

رئیس جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر عراق بر حمایت کشورش از بازسازی عراق و تمامیت ارضی آن تأکید کرد.

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در آنکارا اظهار کرد: ترکیه اهمیت خاصی برای حفاظت از تمامیت ارضی عراق قائل است و آماده ارائه هرگونه کمک برای روند بازسازی این کشور است.

وی افزود: ما تمامی اقشار ملت عراق را صرف نظر از طایفه و قومیت، برادر خود می‌دانیم و امکان افزایش حجم تجارت میان دو کشور به سالانه ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد.

اردوغان ادامه داد: با ترمیم خط لوله تخریب شده توسط داعش، ما می‌خواهیم نفت کرکوک را با مقادیر بیشتری به بازارهای جهانی تزریق کنیم. ترکیه همچنین تأکید دارد که مسئله آب باید زمینه‌ای برای همکاری میان دو طرف باشد نه درگیری و منازعه.

وی تصریح کرد: منطقه تا زمانی که تروریست‌ها به طور کامل نابود نشوند، روی صلح را به خود نخواهد دید و حزب کارگران کردستان جایی در آینده ترکیه و عراق ندارد.

اردوغان همچنین گفت که به زودی برای برگزاری نشست شورای راهبردی ترکیه و عراق به بغداد سفر خواهد کرد.

مصطفی الکاظمی نیز در این کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: شرکت‌های ترکیه‌ای سهم مهمی در سرمایه‌گذاری در عراق دارند و ما اجازه انجام هیچ عملیاتی از خاک عراق علیه ترکیه را نمی‌دهیم.

الکاظمی گفت: ما خواستار افزایش میزان شراکت با ترکیه هستیم و توافقنامه‌هایی را با آنکارا امضا کرده‌ایم./ایسنا

کپی