اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

خطر سرطان ناشی از چاقی در مردان و زنان متفاوت است

خطر سرطان ناشی از چاقی در مردان و زنان متفاوت است

محققان دریافتند که شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) برای مردان خطرناک‌تر است، درحالی‌که نسبت کمر به لگن بیشتر (محیط دور کمر تقسیم‌بر دور باسن؛ مقیاسی از چربی شکمی) برای زنان خطرناک‌تر است.

محققان در این تحقیق، از اطلاعات ژنتیکی به‌عنوان اندازه‌گیری وزن با روشی به نام تصادفی‌سازی مندلی استفاده کردند تا تاثیر مقیاس‌های مختلف چربی بدن بر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردان و زنان را بررسی کنند. این مطالعه بزرگ با شرکت بیش از ۱۰۰ هزار نفر ( ۶۷۶۹۴ فرد در گروه کنترل و ۵۸۲۲۱ فرد مبتلابه سرطان روده بزرگ ) و توسط محققان دانشگاه بریستول انگلستان و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (WCRF) هدایت شد.

افزایش BMI حدود پنج کیلوگرم بر مترمربع خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را ۲۳ درصد در مردان افزایش می‌دهد، اما این میزان برای زنان فقط ۹ درصد است. درحالی‌که افزایش معادل نسبت دور کمر به باسن، این خطر را ۲۵ درصد برای زنان افزایش داده است، این میزان برای مردان فقط پنج درصد است. سرطان روده بزرگ، چهارمین سرطان شایع در انگلستان و دومین سرطان مرگ‌آوراست، بااین‌حال با داشتن رژیم غذایی متعادل، فعالیت و حفظ وزن سالم از سرطان‌های قابل‌پیشگیری است.

دکتر اما وینسنت، یکی از محققان هدایت‌کننده این تحقیق در دانشگاه بریستول گفت: «تحقیق ما که بزرگ‌ترین مطالعه برای بررسی تفاوت چربی بدن و خطر سرطان روده بزرگ در مردان و زنان است، نشان می‌دهد که هنگام تلاش برای جلوگیری از سرطان نیاز به یک روش دقیق‌تر داریم. ما اکنون در تلاش هستیم تا بفهمیم که چربی بدن چگونه باعث سرطان روده بزرگ می‌شود و ممکن است اهداف جدیدی را برای کاهش خطر به ما ارائه دهد. این مورد مهم است، زیرا حفظ کاهش وزن هنوز هم بسیار دشوار است.»

دکتر آنا دیاز فونت، رئیس بودجه تحقیقاتی WCRF افزود: «ما می‌دانیم که اضافه‌وزن یا چاقی خطر ابتلا به حداقل ۱۲ نوع مختلف سرطان، ازجمله سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد؛ اما این تحقیقات جدید اهمیت این موضوع را تقویت کرده‌اند که طیف گسترده و متنوعی از افراد در مطالعات تحقیقاتی را شامل می‌شوند، زیرا ما هنوز به‌طور کامل نمی‌دانیم وقتی صحبت از خطر سرطان می‌شود، تفاوت‌های جنسیتی یا نژادی چه نقشی دارند.»

ناتاشا پاتون، مدیر اطلاعات سلامت مرکز تحقیقات سرطان انگلستان توضیح داد: «به‌طور کامل ثابت‌شده است که حفظ وزن سالم بر بسیاری از انواع سرطان تاثیر می‌گذارد. بیشتر تحقیقات مرتبط با اضافه‌وزن و سرطان از BMI استفاده می‌کنند، اما این مطالعه شواهدی را اضافه می‌کند مبنی بر این‌که چربی اضافی در اطراف دور کمر نیز مهم است.»

وی افزود: «افراد می‌توانند با حفظ وزن سالم، رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی فیبر و گوشت قرمز و غذاهای فرآوری‌شده کمتر، نوشیدن الکل کمتر و عدم استعمال دخانیات خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهند. تشخیص زودهنگام سرطان روده موجب نجات جان افراد می‌شود، بنابراین در صورت مشاهده هرگونه تغییرات غیرطبیعی به پزشک خود اطلاع دهید و ما مردم را تشویق می‌کنیم که هنگام دعوت برای غربالگری سرطان روده، مشارکت کنند.»

لازم به ذکر است، برای کمک به درک اینکه چرا ممکن است این تفاوت بین زن و مرد وجود داشته باشد، تحقیقات بیشتری لازم است.

نتایج این تحقیق در BMC Medicine منتشرشده است./ایسنا

کپی