اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

نجات 21 مهاجر از انبار
پلیس اسپانیا گفته ۲۱ مهاجر را که مجبور به کار طاقت فرسا در شرایط نامناسب در یک انبار لباس دست دوم شده بودند، نجات داده است. ویدئوهای منتشرشده چندین نفر را نشان می‌دهد که از اتاقی مخفی که در پشت چرخ دستی‌های سنگین مملو از لباس قرار داشت، آزاد می‌شوند.  یک پدر به همراه دو پسرش که این تجارت را در استان مورسیا در جنوب شرق اسپانیا داشتند در این رابطه دستگیر شدند. به گفته مقامات این مهاجران را مجبور کرده بودند که ساعاتی طولانی در شرایطی نامناسب تنها در مقابل پرداخت ساعتی ۲.۴۰ یورو کار کنند.
 
---
 
 
دردسر صادرات!
همزمان با رشد ۲۱ درصدی صادرات چین در ماه نوامبر ۲۰۲۰ (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر) در مقایسه با نوامبر سال گذشته، کمبود کانتینر برای حمل بار علاوه بر اینکه صادرات چین را تحت تأثیر قرار داده، هزینه‌های بار را هم به طور چشمگیری افزایش داده است. تولیدکنندگان کانتینر در چین، شیفت‌های خود را افزایش داده و ظرفیت خود را هم بیشتر کرده‌اند تا سعی کنند به تقاضاها پاسخ دهند اما تا کنون نتوانسته‌اند بین عرضه و تقاضا تناسب ایجاد کنند. بر اساس داده‌های انجمن صنایع کانتینر چین، تولید ماهانه کانتینر در چین - که ۹۶ درصد از تولید جهانی را تشکیل می‌دهد - در شهریور سال‌جاری به بالاترین رقم ۵ ساله گذشته یعنی ۳۰۰ هزار دستگاه رسید.
 
 
---
 
سرقت هنگام تشییع ستاره ایتالیایی
دزدان فرصت‌طلب هنگام تشییع جنازه پائولو رُسی، ستاره فوتبال ایتالیا، به خانه او دستبرد زدند. بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، هنگامی که همسر رُسی بعد از مراسم خاکسپاری به خانه برمی‌گردد متوجه می‌شود، دزد  ساعت پائولو رُسی و مقداری پول نقد را به سرقت برده است. ‌رُسی و خانواده‌اش در خانه‌ای در یک مزرعه در جنوب‌ شرق فلورانس زندگی می‌کردند. او آنجا مدیر یک شرکت کشاورزی تولید محصولات ارگانیک بود. پائولو رُسی که به‌عنوان یکی از بهترین بازیکنان  فوتبال ایتالیا به حساب می‌آید پنجشنبه ۲۰ آذر در سن ۶۴ سالگی درگذشت.
 
 
---
 
بزرگ‌ترین آلاینده پلاستیکی جهان
شرکت کوکاکولا برای سومین سال متوالی به‌عنوان بزرگ‌ترین آلاینده‌ پلاستیکی در جهان شناخته شده است.
جنبش زیست‌محیطی «رهایی از پلاستیک» در گزارش ‌سال ۲۰۲۰ خود به ترتیب شرکت‌های کوکاکولا، پپسی و نستله را به‌عنوان بزرگ‌ترین 
تولید‌کنندگان آلاینده‌های پلاستیکی در جهان معرفی کرده است.
این گزارش با همکاری حدود ۱۵ هزار داوطلب در ۵۵ کشور جهان و بر اساس مشاهدات آنها از پسماندهای پلاستیکی در ساحل دریاها، رودخانه‌ها و پارک‌ها تهیه شده است.
 
 
---
 
دانش‌آموزربایی در نیجریه
در پی یورش مردان مسلح به یک مدرسه راهنمایی در شمال‌غربی نیجریه بیم آن می‌رود صدها دانش‌آموز ناپدید شده باشند. به‌گفته شاهدان عینی مهاجمان با موتورسیکلت وارد شدند و شروع به تیراندازی هوایی کردند که باعث فرار مردم شد. آنها عصر جمعه «مدرسه متوسطه علوم» با بیش از ۸۰۰ دانش‌آموز در ایالت کاتسینا را هدف گرفتند. محمدو بوهاری رئیس‌جمهوری نیجریه این حمله را محکوم کرد و دستور سرشماری دانش‌آموزان را داد تا معلوم شود چند نفر آنها مفقود شده‌اند. حدود ۲۰۰ شاگرد که از صحنه فرار کرده بودند و تصور می‌شد مفقود باشند حالا بازگشته‌اند. با این حال شاهدان گفتند که مهاجمان برخی از دانش‌آموزان را با خود بردند.
 
کپی