اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
وزارت بهداشت اعلام کرد

محدودیت‌های سراسری یلدایی

محدودیت‌های سراسری یلدایی

مسئولان وزارت بهداشت بر لزوم اعمال محدودیت‌های بیشتر در شب یلدا تأکید کردند.

 امروز علیرضا رئیسی سخنگوی قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «پیشنهاد دقیق ما برقراری ممنوعیت تردد از ساعت ۱۸ و همچنین تعطیلی اصناف از ساعت ۱۸  در ۲۹ و ۳۰ آذر است. این محدودیت‌ها پس از تصمیم‌گیری‌های بیشتر در تمام شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اجرا خواهد شد.»
وی با بیان اینکه «نگرانی‌های بسیار جدی در رابطه با برگزاری دورهمی و شب‌نشینی در این شب‌ وجود دارد» ادامه داد: امیدواریم موضوع برگزاری مجازی دورهمی‌های شب یلدا و پرهیز از تجمعات جدی گرفته شود.
رئیسی افزود: «سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است طی ۶ هفته گذشته در جهان، موارد مرگ و میر کرونا ۶۰ درصد افزایش یافته است. این نشان‌دهنده تأثیر هوای سرد و ارتباط آن با بیماری است،البته اثر سرما به این شکل است که در این ایام افراد در محیط‌های بسته و با تهویه نامطلوب کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و این موضوع شیوع بیماری را افزایش می‌دهد.»
وی با اشاره به آمار جهانی کرونا، تصریح کرد: «جهش‌های ژنی مختلفی در ویروس کووید۱۹ رخ داده و قدرت سرایت و انتقال آن افزایش یافته است و به همین دلیل سنین پایین‌تر هم درگیر بیماری می‌شوند ،چون حجم بیشتری از ویروس آزاد می‌شود و میزان چسبندگی آن بیشتر است. این تصور که به محض تزریق واکسن ایمنی ایجاد می‌شود اصلاً درست نیست. کشورهایی مانند امریکا و انگلیس واکسیناسیون را آغاز کرده اند ولی با آغاز تزریق واکسن زنجیره بیماری بلافاصله قطع نمی‌شود،  مدتی زمان می‌برد تا ایمنی در بدن افراد ایجاد شود و از طرفی واکسن هم به میزان مشخصی اثربخشی دارد. ما هنوز تجربه و مطالعه‌ای نداریم که مثلاً یک سال بعد از تزریق واکسن چه اتفاقی می‌افتد چون واکسیناسیون تازه آغاز شده است. ضمن امیدواری نسبت به قطع زنجیره بیماری و واکسیناسیون همچنان باید رعایت پروتکل‌ها را جدی بگیریم.»
سخنگوی قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: «اکنون ۱۲ شهر قرمز داریم که عمده این شهرها در دو استان است. هفته گذشته فقط ۴ استان اردبیل، گیلان، مازندارن و گلستان هنوز در وضعیت قرمز باقی‌مانده بودند که خوشبختانه اردبیل و گلستان از وضعیت قرمز خارج شدند و دو استان گیلان و مازندران هنوز در وضعیت قرمز هستند. در بین همین دو استان هم مازندارن ۵ شهر قرمز و گیلان ۴ شهر قرمز دارد.»
رئیسی تأکید کرد: «اکنون روند بیماری در گیلان صعودی است؛ در مازندارن هم روند صعودی متوقف شده است ،اما هنوز شاهد آغاز روند نزولی نیستیم.»
وی درخصوص تردد خودروها، بیان کرد: «براساس جریمه‌ای که نیروی انتظامی گزارش داده است تاکنون ۶۰۰ هزار جریمه برای تردد ۹ شب تا ۴ صبح صورت گرفته است. همچنین به دو میلیون خودرو که در حال خروج از شهرها بودند تذکر دادند که سفر نروند و ۷۷۲ هزار نقض محدودیت را شناسایی کردند که علاوه بر جریمه مجبور به بازگشت کردند؛ در عین حال ۵۲ هزار جریمه در شهرهای نارنجی و ۶۰ هزار جریمه تردد هم در شهر قرمز صورت گرفته است.»
 
کپی