اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

دیدار سفیر آمریکا در بغداد با وزیر دفاع عراق

دیدار سفیر آمریکا در بغداد با وزیر دفاع عراق

سفیر آمریکا در بغداد امروز (یکشنبه) با وزیر دفاع عراق دیدار و گفت وگو کرد.

در بیانیه کوتاه وزارت دفاع عراق آمده است: «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق امروز «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد را در دفترش در وزارت دفاع به حضور پذیرفت.

این بیانیه می‌افزاید: "در این دیدار درباره روابط دوجانبه بین دو کشور بحث و گفت وگو شد".
بیانیه وزارت دفاع عراق به جزئیات بیشتری درباره این دیدار اشاره‌ای نکرده است.
این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که دولت آمریکا از تصمیم خود برای کاهش نیروهایش در عراق خبر داده و برخی گزارش‌های رسانه‌ای نیز از کاهش شمار دیپلمات‌های آمریکایی در این کشور خبر می‌دهند.
دولت آمریکا چندی پیش از کاهش ۵۰۰ نفری نیروهای نظامی خود در عراق خبر داده بود. مجله «پولتیکو» آمریکا نیز اخیراً گزارش داد که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته حدود نیمی از دیپلمات‌های سفارت این کشور در بغداد را خارج کند.
این نشریه افزوده بود: مسؤولان آمریکایی که یکی از آنها در وزارت خارجه کار می‌کند، تأکید کرده است که خارج کردن دیپلمات‌ها موقت خواهد بود.
سفیر آمریکا در عراق در واکنش به این خبر در فایلی ویدئویی واکنش نشان داده و گفته بود: "تعدادی از دوستان عراقی‌ام با من تماس گرفتند تا نظرم را درباره گزارش‌های مطبوعاتی که حکایت از آن داشت که سفارت آمریکا شمار کارمندانش در بغداد را کاهش خواهد داد، جویا شوند و به آنها اطمینان دادم که به انجام وظیفه عادی خودم در سفارت ادامه خواهم داد."
دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک نیز ۱۸ آذرماه جاری در کنفرانسی در بغداد گفته بود که سفارت این کشور در بغداد، بسته نخواهد شد.
وی افزوده بود: "اخیراً فایلی ویدئویی از سفیر آمریکا در بغداد درباره کاهش شمار نظامیان آمریکایی در عراق را مشاهده کردید و دوست دارم توضیح دهم که مستشاران و مربیان در بغداد هستند و سفارت آمریکا در بغداد باقی است و بسته نخواهد شد."
شیکر گفته بود: ما از تعهد «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک در این کشور حمایت می‌کنیم.
نیروهای اشغالگر آمریکایی در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقرند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار واقع در غرب این کشور است.
پارلمان عراق در پی جنایت ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و شهید ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تأکید کرده است.
مردم عراق نیز در مناسبت‌های مختلف، مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا اعلام داشته‌اند.
محافل سیاسی عراقی اجرای مصوبه پارلمان در سایه حمایت مردمی را ضروری دانسته و خروج نیروهای آمریکایی در کنار تقویت بنیان نظامی و دفاعی عراق را بهترین راهکار برای برقراری ثبات کامل امنیتی و سیاسی کشورشان می‌دانند. / ایرنا

کپی