اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

خارطوم خواهان تداوم مذاکرات سدالنهضة شد

خارطوم خواهان تداوم مذاکرات سدالنهضة شد

وزارت خارجه سودان بر اهمیت تداوم مذاکرات در خصوص سد النهضة به عنوان تنها وسیله حل اختلافات تاکید کرد.

به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه سودان اعلام کرد که این کشور بیشتر از طرف‌های دیگر در مذاکرات سد النهضة، از تاسیس این سد بدون دستیابی به توافق الزام آور بین آنها در خصوص آبگیری و راه‌اندازی سد النهضة ضرر دیده است.

این وزارتخانه بر اهمیت تداوم مذاکرات در خصوص سد النهضة به عنوان تنها وسیله حل اختلافات تاکید کرد.

در همین راستا، محمد شریف عبدالله، معاون وزیر خارجه سودان در جریان نشستی خاطرنشان کرد، سودان به تلاش‌هایش برای توضیح موضع خود و خطراتی که شهروندان و تاسیسات استراتژیک موجود در مسیر «النیل الأرزق» (نیل آبی) و در رأس آن سد «الروصیرص» در معرض آن قرار دارند، ادامه خواهد داد.

محمد شریف عبدالله بر احترام سودان به میانجیگری اتحادیه آفریقا و تمایلش به دستیابی به راه حلی برای انعقاد توافقی الزام‌آور برای تمامی طرف‌ها به واسطه این میانجیگری و همچنین اعطای نقش برجسته‌تری به کارشناسان اتحادیه آفریقا برای حل اختلافات تاکید کرد.

سد النهضة (سد رنسانس) که توسط اتیوپی بر روی رود نیل در خاک این کشور ساخته شده، در صورت آبگیری کامل، ورودی آب به مصر را به میزان دستکم ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و با توجه به اینکه این رودخانه شریان حیاتی و کشاورزی مصر است، خسارت‌های جبران ناپذیری را متوجه مصر خواهد کرد. در مقابل اتیوپی هم استفاده از این سد برای تامین برق مورد نیاز خود را ضروری می‌داند. / ایسنا

کپی