اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

خطر تزریق واکسن کرونا کمتر از دریافت نکردن آن است

خطر تزریق واکسن کرونا کمتر از دریافت نکردن آن است

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری خطرات تزریق کردن واکسن کرونا را به مراتب کمتر از عدم استفاده آن دانست و گفت: علیرغم این که اثر گذاری حقیقی واکسن کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده ولی از طرفی این سازمان تزریق واکسن را هم اجباری اعلام نکرده است.

دکتر محمدرضا هاشمیان با اشاره به وضعیت شیوع مبتلایان به کرونا اظهار کرد: در حال حاضر نسبت آمار مرگ و میر به موارد تشخیص داده شده کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع اپیدمی کووید ۱۹ آمارابتدایی ابتلا به کرونا حدود  ۲ تا ۲,۵ برابر کاهش یافته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه، یکی از مهمترین دلایل کاهش موارد مرگ ومیر در مبتلایان به کرونا را تحت پوشش قرار گرفتن داروهای موثر در درمان کرونا عنوان کرد.

دکتر هاشمیان گفت: با پیگیری های مستمر وزارت بهداشت بیماران داروهای تاثیر گذار در بهبود روند درمان را همانند رمدسیور و یا فاویپیراویر را تحت پوشش بیمه و در شرایط مناسب تری دریافت می کنند.

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ازوضعیت رضایت بخش آی سی یو ها در مقایسه با ماههای گذشته خبرداد و تاکید کرد: روند درمان کرونا نسبت به روزهای آغازین شیوع کاملا در کل کشور متفاوت شده است امروز درمان های منظم و منسجم تری به بیماران ارائه می شود.

وی انجام مداخلات سخت گیرانه و اعمال محدودیت ها برای کاهش و قطع زنجیره شیوع کرونا را راه حل مناسبی برای کنترل بیماری ذکر کرد و گفت: اگر از همان اولین روز شیوع اپیدمی در شهرهایی که آتش ویروس شعله ور بود محدودیت های بیشتری اعمال می شود قطعا با امواج کمتری ازاین بیماری دست به گریبان بودیم.

دکترهاشمیان با اشاره به این که کاهش آمار مبتلایان به کرونا در بیمارستان ها کاملا محسوس است تاکید کرد: استمرار اعمال محدودیت ها خصوصا در روزهای تعطیل می تواند به میزان قابل توجهی از بار بیماری بکاهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در کل دنیا ثابت شده هر نوع اعمال محدودیت با هدف کاهش تردد ها میتواند میزان مبتلایان به کرونا و در نهایت چرخش ویروس را کمتر کند.

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه به برخی مداخلات برای کاهش اپیدمی در کشور اشاره کرد وتوضیح داد: به طور مثال بستن مدارس یکی از مهمترین اقداماتی بود که از همان اولین روزهای شیوع بیماری در کشور اعمال شد، در بسیاری کشورها این اتفاق نیفتاد و علیرغم گسترش ویروس همچنان مدارس به ادامه آموزش های حضوری خود پرداختند، این مهم بار بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

دکترهاشمیان ادامه داد: حتی طی تحقیقاتی در آمریکا مشخص شد، بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا شدند، راننده های سرویس مدارس بودند، چرا که کودکان و دانش آموزان به دلیل وضعیت سیستم ایمنی بیشتر بدون علامت و ناقل کرونا هستند و به راحتی ویروس را منتقل می کنند.

این استاد دانشگاه با بیان این که بیشترین ویروس کرونا در بخش های مراقبت های ویژه در چرخش است خواستار تسریع در روند تولید و توریع واکسن شد و گفت: انستیتو پاستور ایران یکی از بهترین مراکز آزمایشگاهی دنیاست بنابراین باید به محض تولید واکسن داخلی به این تولیدات اطمینان کرد تا سیر رشد و شیوع ویروس کاهش یاید.

وی در بخش دیگری درباره وضعیت تولید و توزیع واکسن کرونا در دنیا گفت: هر چه زودتر واکسن به دست ما برسد، با خسارت های جانی کمتری از این بحران خارج می شویم بنابراین برای توزیع عادلانه باید از روش های علمی و تجربیات سایر کشورها بهره ببریم.

دکتر هاشمیان تاکید کرد: مهمترین موضوع در کنترل همه گیری و پیشگیری از خسارت های بیشتر جانی، سرعت بخشیدن  به روند  واکسیناسیوعلیه کروناست چرا که تزریق هر واکسن در شرایط پاندمی افراد بیشتری را مصون می کند.

وی خطرات تزریق کردن واکسن کرونا را به مراتب کمتر از عدم استفاده آن دانست و خاطرنشان کرد: علیرغم این که اثر گذاری حقیقی واکسن کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده ولی از طرفی این سازمان تزریق واکسن را هم اجباری اعلام نکرده است.

این استاد دانشگاه گفت: تعداد افرادی که بی صبرانه منتظر تزریق واکسن هستند کم نیستند، کادر درمان هم قصد دارد در کنار پرسنل درمانی و بهداشتی  ومردم این واکسن را دریافت کنند.

دکتر هاشمیان ادامه داد: ایران یکی از اولین کشورهایی است که بیماری کرونا به آن وارد شده، بنابراین بنظر می رسد منطقی است که جزو اولین کشورهایی هم باشیم که کاندید دریافت واکسن باشیم.

وی اخذ سیاست های واحد و شفاف برای نحوه ورود و اعلام زمان تزریق را از سوی سیایتگذاران حوزه درمان خواستار شد و  تاکید کرد: باید زمان دقیق واکسینه شدن مردم در برابر کرونا مشخص باشد.

به گفته دکتر هاشمیان، جو متلاطم پاندمی زمانی آرام می گیرد که تاریخ دقیق شروع واکسیناسیون از سوی کشورها اعلام شود. اگر می خواهیم جامعه آرام بگیرد باید تاریخ دقیق ورود واکسن کرونا به کشور اعلام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از مهمترین دلایل تاخیر در ساخت واکسن را اطلاعات کم و مبهم درباره کووید ۱۹ عنوان کرد و توضیح داد:  امروز که از سوی علمی ترین مجامع جهانی اثرگذاری واکسن کرونا تایید شده باید هرچه سریعتر این مهم وارد چرخه تولید انبوه و عرضه شود.

وی اتکا به سرمایه های پژوهشی و علمی کشور  و برنامه ریزی مدون را راهکار اساسی برای تولید انبوه واکسن کرونا ذکر کرد.

دکتر هاشمیان  کشور هند و چین را ازجمله پیشروترین تولید کنندگان واکسن کرونا معرفی کرد و برنامه ریزی برای ایجاد کارت واکسن، خرید و عرضه واکسن کرونا را مورد توجه قرار داد.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، تجربه ثابت کرده خیلی از افراد کاندید تزریق واکسن در کشورو یا دردنیا نیستند کما این که در مورد واکسن آنفولانزا هم اینچنین بوده و تمامی آحاد و اقشار جامعه تمایلی به واکسینه شدن نداشتند./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

فهرستی از عوارض جانبی واکسن کرونا

 
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 

 

کپی