اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰

احتکار واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند/ سهم کشورهای فقیر از ماراتن دریافت واکسن فقط ۱۰ درصد

احتکار واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند/ سهم کشورهای فقیر از ماراتن دریافت واکسن فقط ۱۰ درصد

ائتلافی از سازمان بشردوستانه و حامی سلامت امروز چهارشنبه هشدار دادند با توجه به «احتکار» واکسن کرونا در کشورهای ثروتمند، اگر دولت‌ها و شرکت‌های دارویی اقدامی به‌کار نبدند، تقریبا ۹۰ درصد از حدود ۷۰ کشور فقیر جهان از دسترسی به واکسن تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی محروم خواهند شد.

خبرگزاری یونایتدپرس اینترنشنال نوشت: در حالی که کشورهای ثروتمند واکسن کرونا را بدست آورده و خود را آماده واکسینیه کردن شهروندان خود در مقابل ویروس کرونا می کنند، سازمان های بین المللی هشدار داده اند که کشورهای فقیر همچنان درگیر مبارزه با همه گیری خواهند بود و این امر تعهدات بین المللی کشورهای ثروتمند را نقض می کند.

«ائتلاف مردمی واکسن» (The People Vaccine Alliance) متشکل از سازمان های بشردوستانه و حامی سلامت که شامل عفو بین الملل، سازمان «پیشتاز در مقابله با ایدز»، «عدالت جهانی اکنون» و آکسفام است اعلام کرد تحلیل داده ها نشان می دهد که هرچند ده ها کشور منتظر واکسن خواهند بود کشورهای غنی تر جهان تاکنون به اندازه کافی دوز های واکسن را به اندازه تقریبا سه برابر نیاز خود برای ایمن سازی جمعیت شان تهیه کرده اند.

استیو کاک بِرن رئیس بخش اقتصاد و عدالت اجتماعی عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرد: احتکار واکسن ها تلاش های جهانی را برای تضمین این که هر فردی، در هر جایی از جهان درمقابل کووید-۱۹ محافظت خواهد شد، تضعیف خواهد کرد.

وی  گفت: کشورهای ثروتمند به طور شفاف تعهداتی در قبال حقوق بشر دارند که شامل نه تنها خودداری از اقداماتی است که ممکن است به دسترسی به واکسن در کشورهای دیگر آسیب برساند بلکه شامل همکاری و کمک به کشورهای نیازمند است.

آمار شرکت تحلیل و اطلاعات علوم موسوم به «ایرفینیتی» (Airfinity) نشان می دهد که کشورهای ثروتمند فقط ۱۴ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند و ۵۳ درصد از کل واکسن ها را بدست آورده اند و ۶۷ درصد از کشورهای با درامد متوسط و کم را در شرایط مبارزه با این بیماری عفونی رها کرده اند.

آنا ماریوت مدیر سیاست سلامت اکسفام گفت: در صورتی که تغییر چشمگیری در این وضعیت ایجاد نشود میلیارد ها نفر در سراسر جهان تا سالها به واکسن بی خطر و موثر کرونا دسترسی نخواهند داشت.

این هشدارها در حالی مطرح شده که بریتانیا ثبت نام برای دریافت واکسن را آغاز کرده و اولین واکسن شرکت فایزر و بایوتک را روز سه شنبه تزریق کرد و سازمان غذا و داروی آمریکا در حال بررسی استفاده اضطراری از تولیدات شرکت فایزر و داروهای تولیدی شرکت مدرنا است.

سازمان جهانی بهداشت از جامعه بین المللی خواسته است به طرح واکسن کوواکس بپیوندند. هدف از این طرح که از ژوئن گذشته راه اندازی شده است تولید و دسترسی برابر به واکسن بی خطر و موثر در سراسر جهان است.

مقام های سازمان جهانی بهداشت از مدتها درباره ناسیونالیسم واکسن هشدار داده اند و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد هفته گذشته گفت این طرح به ده ها میلیارد دلار کمک از سوی جامعه بین المللی نیاز دارد.

روز سه شنبه همچنین سازمان پزشکان بدون مرز خواستار رویکردی جهانی در دسترسی به واکسن شد و بیان کرد همه گیری تمام نخواهد شد مگر این که واکسن در اختیار همه قرار گیرد.

این سازمان افزود: اکنون در وضعیتی هستیم که سهم بیشتر به تعداد معدودی از کشورها از جمله آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا محدود شده و دیگر کشورها سهم کمتری در یک بازه زمانی کوتاه در دسترسی به واکسن دارند.

دانا گیل مشاور سیاسی آمریکا در کمپین دسترسی به واکسن پزشکان بدون مرز صنایع داروسازی و دولت ها را به شانه خالی کردن از تعهدات خود در قبال مالیات پردازان متهم کرده است.

وی گفت هیچ شرکتی نباید اجازه داشته باشد از این همه گیری نفعی حاصل کند.
 

عقب ماندن کشورهای فقیر در ماراتن تامین واکسن کرونا

این نگرانی وجود دارد که کشورهای فقیرتر در ماراتن دریافت واکسن کرونا عقب بمانند زیرا کشورهای ثروتمند دوز بیشتری از این واکسن را که "بیش از حد مورد نیازشان" است احتکار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، کشورهای ثروتمند مقدار کافی از دوزهای واکسن کرونا را جمع آوری کرده اند تا بتوانند تا پایان سال آینده مردم خود را با این فرض که واکسن های در مرحله آزمایش برای استفاده مورد تایید قرار گیرند، مصون کنند.

این یافته ها براساس مطالعات انجام گرفته در آکسفام و عفو بین الملل بدست آمده که معاملات انجام شده بین کشورها و هشت کاندیدای اصلی واکسن کرونا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

این تحقیق نشان داد که تمام دوزهای واکسن مدرنا توسط کشورهای ثروتمند و همچنین ۹۶ درصد از دوزهای واکسن فایزر خریداری شده است.

فقط ۱۴ درصد از جمعیت جهان ۵۳ درصد از واکسن‌های کارآمد کرونا را خریداری کرده‌اند. کانادا نیز میزانی از واکسن را خریداری کرده که می‌تواند هر کانادایی را پنج بار واکسینه کند.

این درحالیست که در سال آینده کشورهای فقیرتر فقط می‌توانند از هر ۱۰ نفر یک نفر از مردم خود را واکسینه کنند.

به گزارش اسکای نیوز، پنج کشوری که احتمال دارد در ماراتن دریافت واکسن کرونا عقب بمانند شامل کنیا، میانمار، نیجریه، پاکستان و اوکراین هستند که تاکنون در مجموع ۱.۵ میلیون مورد کروناویروس گزارش کرده‌اند./ ایرنا و ایسنا 

ارسال ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای فقیر در سال آینده

یونیسف ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا به کشور‌های فقیر ارسال می‌کند

مدیریت بزرگ‌ترین و سریع‌ترین عملیات توزیع واکسن کرونا با یونیسف

 


 

کپی