اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

ارتباط میکروبیوم روده با افسردگی

ارتباط میکروبیوم روده با افسردگی

گروهی از پژوهشگران چین و آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که شاید مشکلات میکروبیوم روده، با بروز اختلال افسردگی عمده در ارتباط باشند.

به گزارش مدیکال‌اکسپرس، گروهی از پژوهشگران چین و آمریکا در بررسی جدیدی، از ارتباط میان میکروبیوم روده و "اختلال افسردگی عمده"(MDD) خبر دادند. آنها در مقاله این پژوهش، بررسی خود را در مورد نمونه‌های مدفوع بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده و گروه‌های کنترل شده توضیح دادند.

اختلال افسردگی عمده، یک اختلال خلقی است که خود را با احساس مداوم غم یا عدم علاقه به محرک‌های زندگی عادی نشان می‌دهد.
پژوهشگران بر این باورند که اختلال افسردگی عمده، منشا بیولوژیکی دارد؛ در نتیجه به سادگی واکنش نشان دادن نسبت به حوادث نیست.
این گروه پژوهشی در بررسی جدید خود، شواهدی یافته‌اند که مشکلات مربوط به میکروبیوم روده را با نشانه‌های اختلال افسردگی عمده مرتبط می‌سازد.

پژوهشگران در این پروژه، ۳۱۱ نمونه مدفوع را از ۱۵۶ فرد مبتلا به اختلال افسردگی عمده و ۱۵۵ فرد فاقد این اختلال جمع‌آوری کردند. آنها همه نمونه‌ها را مورد تجزیه و تحلیل ژنتیکی قرار دادند تا میکروب‌ها و مواد دیگری که در نمونه‌های مدفوع وجود داشت، شناسایی کنند.
پژوهشگران همچنین، روشی موسوم به "کروماتوگرافی گازی"(Gas Chromatography) را نیز در مقیاس بزرگ روی نمونه‌ها انجام دادند تا بیشتر در مورد ترکیبات آنها یاد بگیرند.

پژوهشگران، تفاوت‌هایی را میان برخی از عناصر موجود در نمونه‌های مدفوع افراد مبتلا به اختلال افسردگی عمده و افراد فاقد آن یافتند. آنها ۴۷ گونه باکتریایی پیدا کردند که با یکدیگر متفاوت بودند.
همچنین ۵۰ متابولیت مدفوع و باکتری‌خوار متفاوت نیز یافتند. پژوهشگران در بخشی از این یافته‌ها، سطوح بالاتری از گونه‌های باکتریوئید و سطح پایین‌تری از گونه‌های "Eubacterium" و "Blautia" در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده پیدا کردند.

آنها در این پژوهش نشان دادند که ممکن است بروز اختلال افسردگی عمده، در اثر مشکلات مربوط به میکروبیوم باشد.
پژوهشگران، این موضوع را نیز متذکر شدند که شاید سطح بالاتر باکتریوئیدها در میکروبیوم بتواند به توضیح این موضوع کمک کند که چرا بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال افسردگی عمده، سطح بالایی از سیتوکین و التهاب‌های مرتبط را در خود دارند.

به گفته پژوهشگران، روش قدیمی تشخیص اختلال افسردگی عمده در بیماران، مصاحبه با آنها  است. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که شاید بتوان با آزمایش وجود برخی از عناصر در میکروبیوم روده، به تایید وجود این اختلال کمک کرد.

این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید./ ایسنا 

استرس و ریتم شبانه‌روزی چه تاثیری روی خواب دارند؟

کاهش نقص شناختی ناشی از افزایش سن با تغییر میکروبیوم روده

 

 

کپی