اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

تزلزل ترامپ

تزلزل ترامپ

دیدگاه‌ها و تصمیمات متناقض و متزلزل ترامپ در قبال روسیه، همه کارهای ما را سخت و دشوار کرد و مسائل سایبری و غیرسایبری به هم پیچیده شدند.

علاوه بر این برقراری بازدارندگی سایبری در حرف ساده به نظر می‌‌رسید ولی در عمل کار بسیار دشواری بود، چرا که تقریباً همه عملیات‌های تهاجمی که می‌‌خواستیم در حوزه سایبری انجام دهیم بنا به ضرورت طبقه‌بندی شده باقی می‌‌ماندند. بنابراین کسانی که مستقیماً تحت تأثیر این عملیات‌ها قرار می‌‌گرفتند، متوجه می‌‌شدند که مورد حمله قرار گرفته‌اند ولی لزوماً نمی‌دانستند از طرف چه کسی، مگر اینکه ما خودمان به آنها می‌‌گفتیم. به نظرم بر همین اساس باید یک بحث و گفت‌وگوی عمومی در مورد ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها انجام بگیرد و به دشمنان نیز هشدار داده شود که دوران انفعال ما تمام شده است. همچنین به دوستان و متحدان مان این اطمینان خاطر را بدهیم که امریکا در حوزه سایبری نیز در حال پیشرفت و پیشروی است. در اواخر ماه اکتبر در شهر واشنگتن سخنرانی عمومی داشتم با این هدف که کلیات کارهایی را که برای برچیدن قوانین و مقررات دوران اوباما در حوزه سایبری انجام داده بودیم، تشریح کنم. دیگر مقامات دولتی از جمله ژنرال ناکاسونه هم کار مشابهی را انجام دادند. این یک حوزه پیچیده و دشوار در حوزه تصمیم سازی بود که بتوانیم توازنی میان آنچه که باید علنی شود و آنچه که باید محرمانه نگه داشته شود، برقرار کنیم. هرچه بیشتر بتوانیم بگوییم بازدارندگی گسترده‌تری در افکارعمومی و اذهان تصمیم سازان در سراسر جهان ایجاد می‌‌کنیم اما متاسفانه همین گفتن‌های زیادی، توانایی‌ها و قابلیت‌های ما را هم برای دیگران آشکار می‌‌کند و آنها می‌‌توانند از این اطلاعات برای تقویت برنامه‌های سایبری دفاعی و تهاجمی خود استفاده کنند. این حوزه‌ای است که بحث‌های زیادی را می‌‌طلبد و دولت‌های آینده باید به آن بپردازند. اما فارغ از اخلاق و رفتار فردی ترامپ، ما کارهای قابل توجهی در زمینه محافظت از انتخابات‌های امریکا در مقابل حملات سایبری و مداخلات روسیه و کشورهای دیگر انجام دادیم.

فصل 7
جنگ گروه‌های تروریستی تندرو علیه ایالات متحده مدت‌ها قبل از حملات 11 سپتامبر 2001 آغاز شده بود و برای مدت‌های طولانی هم ادامه خواهد یافت. چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم این واقعیتی است که وجود دارد. ترامپ این واقعیت را دوست ندارد و به گونه‌ای عمل کرده است که گویی این موضوع واقعیت ندارد. او با «جنگ‌های بی پایان» در خاورمیانه مخالف بود و هیچ برنامه منسجمی برای بعد از خروج نیروهای امریکایی از منطقه نداشت و عملاً متحدان کلیدی واشنگتن را در منطقه تنها می‌‌گذاشت. ترامپ دوست داشت بگوید که خاورمیانه «هزاران مایل دورتر از ماست» و این تحلیلی اشتباه بود. برخلاف ترامپ، من در دوره حضورم در کاخ سفید تلاش کردم بر اساس واقعیت‌های موجود عمل کنم و موفقیت نسبی هم در این مسیر داشتم.  / ایران

کپی