اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
ترفیع اصلی را شما گرفته‌اید آقای فروغی!

عادل؛ دروازه‌بانی با کلین شیت‌های بسیار

عادل؛ دروازه‌بانی با کلین شیت‌های بسیار
حامد جیرودی خبرنگار

بالاخره و پس از حدود 22 ماه که از تعطیلی برنامه 90 می‌گذرد، مدیر شبکه 3 توضیحاتی را درباره این اقدام پر سر‌و‌صدای صدا و سیما ارائه داد. علی فروغی در صحبت‌های خود به این اشاره کرد که عادل فردوسی‌پور از مدار خارج شده بود و اگر این کار انجام نمی‌شد، صدا و سیما نابود می‌شد!

این اظهارات عجیب در حالی از سوی فروغی عنوان شده که برنامه 90 را می‌توان پرطرفدارترین مجموعه 2 دهه اخیر تلویزیون نامید؛ برنامه‌ای که هر هفته به اتفاق‌ها و مسائل مختلف رخ داده در فوتبال ایران می‌پرداخت و اگرچه در اواخر دوران پخش خود دچار افت شده و گروهی از بینندگانش را از دست داده بود ولی باز هم مهم‌ترین برنامه‌ای بود که به حواشی می‌پرداخت و تأثیرگذاری خود را بارها نشان داده بود. پس در چنین شرایطی چنین برنامه‌ای باعث نابودی رسانه‌ای که برای آن تولید محتوا می‌کند، نمی‌شود. خصوصاً اینکه باید به یاد بیاوریم فردوسی‌پور تندیس جایزه مردمی بهترین برنامه و تندیس بهترین تهیه‌کننده برنامه ترکیبی را مدت کوتاهی قبل از تعطیلی برنامه‌اش دریافت کرد.

فروغی در صحبت‌های خود به این اشاره کرده که اگر بهترین دروازه‌بان شما هم دائماً در خط دیگری کار کند، یکی دیگر را درون دروازه می‌گذارید. اما اگر بخواهیم عادل را مانند دروازه‌بانی بدانیم که از دروازه صدا‌وسیما حراست می‌کرد، باید گفت که او کلین‌شیت‌های بسیاری را از خود به‌جا گذاشت؛ مثل برنامه‌ای که او باعث شد نفت تهران به اراک منتقل نشود و بسیاری از برنامه‌های انتقادی دیگر که او در آن از فدراسیون فوتبال، استقلال، پرسپولیس، شرایط داوری و شخصیت‌های مختلف انتقاد کرد و همه در این سال‌ها می‌دانستند که نودی وجود دارد که از حق و حقیقت دفاع می‌کند. البته عادل که دروازه‌بان نامیده شده، گل‌هایی هم دریافت می‌کرد و گاهی اشتباهاتی انجام می‌داد که باعث می‌شد در همین رسانه‌ها که فروغی معتقد است زنجیره‌ای به هم متصل هستند، از او انتقاد شود. مثل حمایت بی‌حدش از کارلوس کی‌روش که حتی پس از باخت تیم ملی به ژاپن آن را به شکست حمید سوریان از کشتی‌گیر ژاپنی تشبیه کرد و انتقادها از فردوسی‌پور باعث شد تا او از سوریان عذرخواهی کند. با این حال، عادل دروازه‌بان شماره یکی است که هم در حوزه فوتبال و هم در حوزه اجرا و برنامه‌سازی یکی از برترین‌های تاریخ تلویزیون ایران به شمار رود اما فروغی به عنوان یک مدیر (شما بخوانید مربی) نه تنها بازیکن خود را مدیریت و هدایت نکرد، بلکه دست به حذف برنامه او زد. در حالی که پاک کردن صورت مسأله ساده‌ترین کار ممکن است. او می‌توانست دروازه‌بان ملی‌پوش صدا و سیما را طوری هدایت کند که باز هم باعث جذب حداکثری شود؛ کاری که عادل در تمام این سال‌ها برای تلویزیون با برنامه خود انجام داد. در حالی که بسیاری از کارشناسان و مردم معتقدند صدا و سیما در سال‌های اخیر در جذب مخاطب ناموفق بوده و بسیاری از بینندگان خود را از دست داده است، فردوسی‌پور و نودش برای دو سه ساعت هم که شده، دوشنبه شب‌ها مردم را تا پاسی از شب پای گیرنده‌های خود می‌نشاند. برنامه‌هایی که طیف‌های مختلف سیاسی و اجتماعی هم مخاطب آن بودند و حتی بسیاری در خارج از کشور هم آن را دنبال می‌کردند.

فروغی به این اشاره داشته که یک میلیارد به فردوسی‌پور پول داده است که باید پرسید آیا این مطالبات برای خود عادل بوده یا پول برنامه‌های او که تهیه‌کننده‌اش بوده و باید حقوق بسیاری از زیرمجموعه خود را می‌داده است. او سر فردوسی‌پور منت گذاشته که ترفیع شغلی‌اش را امضا کرده است. در حالی که این اتفاق در سازمان‌های مختلف اتفاقی طبیعی است که برای عادل به عنوان یکی از کارمندان رسمی صدا و سیما که سال‌های زیادی است در این مجموعه حضور دارد، رخ داده است و به نظر می‌رسد که ترفیع اصلی برای خود فروغی بوده که سال 97 و در سن 30 سالگی به عنوان مدیر شبکه سه انتخاب و در سال 98 هم به عنوان رئیس شورای تخصصی ورزش سازمان صداوسیما انتخاب شد. او به این اشاره داشته که از فردوسی‌پور خواسته گزارشگری فوتبال را ادامه دهد و حتی با ادامه برنامه فوتبال 120 او هم موافقت کرده است. اما باید به این توجه داشت که عادل تنها تهیه‌کنندگی فوتبال 120 را بر عهده دارد و فقط گاهی به عنوان گوینده بخش‌های کوتاهی را روایت می‌کند اما چطور می‌توان توقع داشت با بی‌مهری‌هایی که درباره او شد و برنامه 90 که به نوعی هویت عادل بود از او گرفته شد، بی‌تفاوت عبور کند و تنها به گزارش بازی‌ها بپردازد؟ آنچه به نظر می‌رسد این است که مردم به عنوان مخاطبان اصلی صدا و سیما، فردوسی‌پور را فراموش نکرده‌اند و تلویزیون با دور کردن عادل، تنها فرصت بیشتر برای جذب بیشتر مردم را از دست داده است هر چند که ممکن است فروغی و مدیران صدا‌وسیما چنین عقیده‌ای نداشته باشند.

کپی