اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

واکسیناسیون سراسری با اولویت کادر درمان در دستورکار فنلاند

واکسیناسیون سراسری با اولویت کادر درمان در دستورکار فنلاند

دولت فنلاند امروز پنجشنبه اعلام کرد درباره راهبرد ملی واکسیناسیون توافق کرده و قصد دارد همه افراد این کشور را با اولویت کادر مراقبت های بهداشتی از ماه ژانویه در این برنامه تحت پوشش قرار دهد.

خبرگزاری رویترز نوشت، کریستا کیورو وزیر مسئول مبارزه با کرونا در فنلاند به خبرنگاران گفت:  هدف از این برنامه حفظ سلامت  جمعیت با دسترسی رایگان واکسن برای کسانی که به مایل به دریافت آن هستند و نیز کسانی که مانع بهداشتی ندارند.

فنلاند طبق برنامه مشترک اروپا اقدام به خرید واکسن کرده است. در این طرح توزیع واکسن بین کشورها متناسب با جمعیت آنها لحاظ شده است.

به گفته مقامات فنلادی طبق توافقات کمیسیون اروپا تاکنون، فنلاند ۳.۶ میلیون دوز واکسن دریافت خواهد کرد که برای ارائه دو دوز واکسن به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت ۵.۵ میلیون نفری این کشور کفایت خواهد کرد و روند خرید واکسن ادامه خواهد داشت.

دولت فنلاند اعلام کرده کارکنان بخش مراقبت های بهداشتی که با  بیماران مبتلا به کووید-۱۹ سروکار دارند یا در محل نگهداری افراد مسن فعالیت می کنند اولین گروه دریافت کننده واکسن در ماه ژانویه خواهند بود و بعد افراد مسن و دیگر گروه های آ.سیب پذیر در نوبت بعدی خواهند بود.

دولت فنلاند واکسیناسیون کودکان را به بعد از تکمیل تحقیقات بیشتر در این زمینه موکول کرده است.

مقامات این کشور هشدار داده اند این همه گیری بسرعت رو به وخامت می رود. در دو هفته گذشته شمار مبتلایان به کرونا در فنلاند از ۵۵ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به ۱۰۱ مورد افزایش یافته است.

با این حال میزان ابتلا به کرونا در فنلاند در بین کشورهای اروپایی در روز چهارشنبه به پایین ترین تعداد رسید. بر اساس مرکز کنترل بیماری ها در اروپا،  در روز چهارشنبه ایسلند ۵۵.۵ مورد ابتلا در هر ۱۰۰ نفر جمعیت و در ایسلند ۸۳.۸ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر گزارش شده است./ ایرنا

کپی