اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

مربی تیم ملی کشتی فرنگی: اردوهای ملی‌پوشان از دی‌ماه آغاز می‌شود

مربی تیم ملی کشتی فرنگی: اردوهای ملی‌پوشان از دی‌ماه آغاز می‌شود

مربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: قبل از مسابقات گزینشی، رقابت‌های آسیایی در قزاقستان در اواخر بهمن‌ماه برگزار می‌شود و اگر این رقابت‌ها برپا شود در دی‌ماه باید اردوها را شروع کنیم؛ البته به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط پیچیده‌ای داریم و هیچ چیز قطعی نیست.

جبیب الله اخلاقی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: قرار بود مسابقات لیگ برتر پس از مسابقات جهانی برگزار شود اما چون رقابت‌های جهانی به جام جهانی انفرادی تغییر نام داده و تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی هر کدام دو کشتی‌گیر برای این مسابقات انتخاب کردند، فدراسیون کشتی تصمیم گرفت طبق برنامه قبل از اعلام مسابقات جهانی پیش برود و پرونده مسابقات لیگ را در آذرماه ببندد زیرا در ادامه براساس تقویم اتحادیه جهانی کشتی اواخر بهمن‌ماه مسابقات آسیا را در پیش داریم و سه سهمیه برای المپیک باقی مانده است که باید در پیکارهای انتخابی حضور یابیم.

دارنده مدال برنز پیکارهای جهانی و طلای بازی‌های آسیایی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم طبق این برنامه لیگ برتر را تمام کنیم در دی‌ماه می‌توانیم به فکر برگزاری اردوها برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا باشیم. امیدوارم این اتفاقات به خوبی رقم بخورد. 
وی با اشاره به اینکه مسابقات جام جهانی انفرادی قطعی نشده است، گفت: فدراسیون کشتی برای اعزام نفرات اعلام شده تمام مقدمات را فراهم کرده و این امر منوط به برپایی مسابقات جهانی است. 

اخلاقی خاطرنشان کرد: در دور برگشت گروه «الف» لیگ، فولاد اکسین خوزستان تیم خوبی است و کشتی‌گیران مطرحی دارد اما رعد پدافند کار خوبی کرده و سربازان ما در دوره سربازی با هدف شرکت در مسابقات لیگ آمادگی خود را اعلام می‌کنند و کشتی قابل قبولی گرفتند. آنان در کشتی اول توانستند تیم آریوبرزن را ببرند. 

وی اضافه کرد: بیشتر نفرات تیم سیرجان و آریوبرزن، بومی و زیر ۲۰ سال و جوان بودند. می‌توان در ارزیابی نکات کلی عملکرد این تیم‌ها را  استخراج کرد و با ارزیابی این مسابقات به این کشتی‌گیران و مربیان آنان طی کلاس‌هایی آموزش، بازخورد کلی ارائه داد. امیدوارم مجموعه فدراسیون بتواند این اتفاقات را رقم بزند و بعد از ارزیابی مسابقات لیگ بتوانیم با برگزاری کلاس‌های آموزشی یک گام رو به جلو برداریم. 

مربی تیم ملی کشتی فرنگی همچنین در خصوص سرنوشت پیکارهای انتخابی تصریح کرد: شرایط می‌تواند برای کشتی‌گیرانی که برای اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب خواهند شد، تاثیرگذار باشد اما وضعیت عادی نداریم و شیوع کرونا مانع برگزاری مسابقات عمومی و کشوری شد؛ در واقع در این مقطع نمی‌توان شاهد برگزاری تورنمنتی بود که همه کشتی‌گیران از مسابقات استانی شروع می‌کنند و نفرات برگزیده استان‌ها در کشوری شرکت کرده و در جنگ داخلی همه با هم مبارزه می‌کنند و آن اتفاق خوشایندی که همه دوست دارند، رخ داده و در مسابقات داخلی و خارجی حضور نفرات منتخب انتخاب شوند.


وی ادامه داد: با این شرایط ما نمی‌توانیم مسابقات داخلی سنگینی را رقم بزنیم و یک رقابت انتخابی با توجه به آخرین مسابقات داخلی و جام تختی و نفرات برتر مسابقات جهانی قزاقستان همچون علیرضا نجاتی، علی گرایی و امیر قاسمی منجزی برگزار شد. در دور رفت لیگ هم  لیگ برخی از نفرات شرایط آماده‌ای نداشته و شانس حضور در مسابقات را از دست دادند. همه این فاکتورها باعث شد تا انتخابی تیم ملی را برای حضور در مسابقات جهانی را برگزار کنیم. 

اخلاقی یادآور شد: الان مسابقات جهانی لغو شده و ۲ فرنگی‌کار را به جام جهانی انفرادی اعزام می‌کنیم. دیگر آنکه در دو وزن اعزامی ۸۵ و ۹۷ که قرار است به جام جهانی بروند سهمیه المپیک نداریم و تدارکاتی هم برای مسابقات سهمیه آنان وجود دارد. 

وی در خصوص اینکه کادر فنی برنامه‌ای برای برگزاری مسابقات انتخابی داشته است یا خیر، گفت: شرایط برای برگزاری مسابقات انتخابی کشتی فرنگی متفاوت بود و لحظه به لحظه تصمیمات عوض می‌شد. از روز اول این تصمیم نبود تا ۱۰ وزن خود را انتخابی برگزار کنیم. با توجه به شرایط کشتی گیران و بحران کرونا تصمیمات تغییر می‌کند. این تغییرات ممکن است در برنامه‌های دیگر رقم بخورد. 

دارنده مدال برنز پیکارهای جهانی و طلای بازی‌های آسیایی عنوان کرد: نمی‌توانیم به یقین بگوییم که انتخابی را برگزار کردیم و جهانی برپا نشد و از دل همان مسابقات تیم را به مسابقات آسیایی می ‌بریم. شرایط نرمالی نیست و نمی‌توانیم به قطعیت مساله‌ای را عنوان کنیم. 

وی تصریح کرد: قبل از مسابقات گزینشی، رقابت‌های آسیایی در قزاقستان در اواخر بهمن‌ماه برگزار می‌شود و اگر این رقابت‌ها برپا شود در دی‌ماه باید اردوها را شروع کنیم. باز هم این قضیه پیچیدگی‌های خود را در بحث انتخاب دارد و نمی‌توانیم آن انتخاب عمومی مدنظرمان را داشته باشیم.


 

کپی