اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹

طراحی کارآمد روبات‌ها با الگوریتم هوش مصنوعی

طراحی کارآمد روبات‌ها با الگوریتم هوش مصنوعی

پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی، یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه داده‌اند که می‌تواند به طراحی کارآمد روبات‌ها کمک کند.

پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT)، یک الگوریتم هوش مصنوعی موسوم به "روبوگرامر"(RoboGrammer) طراحی کرده‌اند که می‌تواند روبات‌های خود را طراحی کند.

روبوگرامر هنوز به کمک انسان نیاز دارد و نمی‌تواند چیزی را به تنهایی بسازد، اما این الگوریتم به ویژه در طراحی یک بدن ایده‌آل برای مجموعه‌ای از شرایط ارائه شده مهارت دارد و همین توانایی، آن را به یک ابزار ارزشمند برای متخصصان روباتیک که به ایده‌های جدید نیاز دارند، تبدیل می‌کند.

مهندسان دانشگاه ام.آی.تی، روبوگرامر را در یک محیط مجازی آزمایش کردند که روبات‌ها در آن مجبور بودند از موانع خاصی مانند کف لغزنده و یا مجموعه‌ای از پله‌ها عبور کنند.

روبوگرامر در نخستین تلاش خود، با استفاده از بخش‌های مجازی که به آن داده شده بود، روبات‌هایی ساخت که بیشتر آنها بیهوده بودند، اما پس از کمی راهنمایی‌های انسانی و الهام از بندپایان در جهان واقعی، این الگوریتم توانست بدنی را برای انجام دادن وظایف ارائه شده تنظیم کند.

برای نمونه، این الگوریتم بدنی شبیه به مارمولک برای استفاده روی زمین نرم ساخت و سپس آنها را برای استفاده روی سطح یخی، محکم‌تر کرد. این الگوریتم برای سطح یخی، بدنی را به کار برد که می‌توانست خود را با کمک دو بازو به جلو بکشد و سپس بلغزد.

"آلن ژائو"(Allan Zhao)، پژوهشگر علوم رایانه دانشگاه ام.آی.تی و سرپرست پروژه، گفت: شاید روبوگرامر نتواند همه جزئیات مربوط به یک روبات کامل را طراحی کند، اما می‌تواند ایده‌هایی را برای نحوه دسترسی به یک پروژه خاص روباتیک از زاویه‌ای جدید در اختیار مهندسان انسان بگذارد./ایسنا

کپی