اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

رنگ نانویی با خاصیت جذب صوت و حرارت تولید شد

رنگ نانویی با خاصیت جذب صوت و حرارت تولید شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید رنگ بدنه لوکوموتیو با خاصیت جاذب صوت و حرارت با فناوری نانو شدند.

یک شرکت دانش بنیان رنگ‌های نانویی را برای استفاده در بدنه لوکوموتیو تولید کرد که خاصیت جاذب صوت (در محدوده فرکانس هزار هزتر) و حرارت دارد.

یکی از روش‌های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، استفاده از عایق‌کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. از طرفی به منظور جلوگیری از مزاحمت توسط صداهای ایجاد شده در اتاق‌های کناری یا فوقانی ساختمان‌ها و سازه‌های صنعتی، همچنین در کشتی‌، قطار وخودرو، ممانعت از انتقال صدا در طراحی و ساخت اهمیت زیادی دارد.

رنگ‌های عایق صدا به گونه ای طراحی شده‌اند که با ضخامت بسیار کم اعمال می‌شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش‌ها ضخامت و دانسیته کم پوشش است که موجب می‌شود بار مرده کمتری بر سازه اعمال شده و فضای کمتری را اشغال کند. این موضوع در صنایع کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی عامل بسیار مهمی به حساب می‌آید.

از آنجایی که این پوشش از جنس رزینی الاستومری است نقش حفاظتی نیز ایفا می‌کند و از فلزات در مقابل شرایط جوی محافظت می کند. امروزه با توسعه نانوپوشش عایق حرارتی، می‌توان بهبود ممانعت از اتلاف انرژی را تا حد قابل قبولی به دست آورد. از طرفی ممانعت همزمان از عبور صوت از مزایای این پوشش‌ها است که به علت حضور ذرات نانو در ساختار پوشش این ویژگی به‌وجود آمده است.

نانوذرات موجود در پوشش‌های نانویی، با جذب بخشی از طیف‌های تابش و بازتابش نور خورشید، همچنین انحراف صوت، نقش عایق را به خوبی ایفا می‌کنند.

این محصول از رزین آکریلیکی بر پایه آب به همراه فیلرهای معدنی متخلخل و مواد آلومینیوم‌دار ساخته شده است. دوستدار طبیعت و غیرسمی، مقاوم در برابر حرارت و صوت (ضریب میرائی بالا) اشتعال پذیری کم و مقاوم در برابر رطوبت، ضخامت کم، چسبندگی مناسب به سطوح فولاد کربنی و فولاد زنگ نزن و آلومینیوم آندایز شده، اجرای آسان، خشک شدن سریع از دیگر مزیتهای این محصول به شمار می رود./مهر

کپی