اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

اردکانیان:

مشترکان کم‌مصرف آب تخفیف ۱۰۰ درصد می گیرند

مشترکان کم‌مصرف آب تخفیف ۱۰۰ درصد می گیرند

وزیر نیرو گفت: طرحی همچون «برق امید» برای توسعه فرهنگ اصلاح مصرف آب در دست تهیه است که بر اساس آن مشترکان کم‌مصرف مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی آب بها می‌شوند.

«رضا اردکانیان» امروز (چهارشنبه)‌ در خاتمه جلسه هیات دولت افزود: برخلاف برق که با تولید در هر نقطه، امکان رسانیدن آن به سایر نقاط کشور از طریق شبکه وجود دارد، در بخش آب در این زمینه محدودیت داریم، به همین دلیل برای توسعه فرهنگ اصلاح مصرف آب طرحی آماده شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: این طرح که امسال اجرایی خواهد شد، مشترکان کم‌مصرف را مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی آب بها خواهد کرد تا آثار آن را نه فقط در تشویق و پاداش مشترکان کم‌مصرف، بلکه در کاهش مصرف پرمصرف‌ها در تابستان شاهد باشیم.

اردکانیان بیان‌داشت: بر اساس تاکید رییس‌جمهوری، پس از تصویب طرح «برق امید» در هیات وزیران در اوایل شهریورماه که از ابتدای آبان ماه آغاز شد، نخستین قبض برق در دوره دو ماهه در اواخر آذرماه صادر می‌شود و مشخص خواهد شد چه جمعیت و مشترکانی مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی در بخش برق خانگی شدند.

وزیر نیرو ادامه‌داد: همچنین آنانی که مصارف بالایی داشتند نیز مشخص می‌شوند تا ببینیم چه امکانات و آموزش‌هایی برای تبدیل آنان به مصرف‌کنندگان خوش‌مصرف نیاز است.

فردا، بهره برداری از ۶ هزار میلیارد تومان طرح برق

وی گفت: فردا (پنجشنبه) با حضور رییس‌جمهوری ۶ هزار میلیارد تومان طرح‌های مختلف صنعت برق در استان‌های خراسان‌رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان در قالب پویش «هر هفته الف، ب، ایران» افتتاح می‌شود.

مدیریت سیلاب‌ها

اردکانیان در ادامه درخصوص مدیریت سیلاب‌ها، اظهار داشت: پیش‌بینی سازمان هواشناسی حاکی از شرایط نرمال (به اندازه متوسط بلندمدت ۵۰ ساله) و زیر نرمال در پاییز است و بارش‌ها تاکنون هرچند از مجموع بارش‌های پارسال کمتر بوده، اما بالاتر از شرایط نرمال است.

وزیر نیرو با اشاره به آمادگی‌های لازم در این زمینه، بیان‌داشت: تنها در روزهای اخیر در استان خوزستان که سدهای بزرگ مخزنی داریم، ۳۶۰ میلیون مترمکعب سیلاب دریافت و تسکین داده شده است.

وی افزود: این در حالی است که هنوز ۹.۵ میلیارد مترمکعب دیگر حجم خالی برای پذیرش سیلاب در اختیار داریم.

اردکانیان با اشاره به مشکلات آب‌گرفتگی در برخی شهرها با نزول بارش‌های شدید، تاکید کرد: هر جا سیستم جمع آوری آب سطحی نداشته باشیم، با این مشکلات مواجه می‌شویم و حتی روان‌آب‌های سطحی وارد شبکه فاضلاب شده و فاضلاب بیرون می‌زند.

وی ابراز امیدواری کرد مجموعه وزارت نیرو با توسعه شبکه‌های فاضلاب و شهرداری‌ها با توسعه سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی، از بروز این مشکلات بکاهند.

طبق اعلام جمعیت هلال احمر اهواز طی سه روز گذشته به بیش از پنج هزار گرفتار در آبگرفتگی اهواز امدادرسانی شد و بیش از ۵۰۰ نفر در شهرستان بندر ماهشهر اسکان اضطراری شدند.

/ایرنا
 

کپی