اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

چرا هیچ واکسن کرونایی ۱۰۰ درصد تضمین شده نیست؟

چرا هیچ واکسن کرونایی ۱۰۰ درصد تضمین شده نیست؟
آرزوکیهان

با توجه به تفاوت سیتسم ایمنی بدن افراد هیچ واکسن کرونایی نمی‌تواند ۱۰۰ درصد تضمین شده باشد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، اکنون ۳ واکسن ویروس کرونا ساخته شده با استقبال گسترده‌‌ای روبرو شده است.
نتایج اولیه آزمایشات بالینی در ۳ جهش تاثیر این واکسن‌ها را نشان می‌دهد و برای جلوگیری از بروز علائم کووید -۱۹ بین ۶۲ تا ۹۵ درصد متفاوت بوده و تاثیرگذار است.
اما هیچکدام از واکسن‌ها نمی‌تواند ۱۰۰ درصد تضمینی باشد زیرا سیستم ایمنی بدن در افراد مختلف متفاوت است.
دکتر «اندرو پرستون» از تیم تحقیقاتی در این باره گفت: تاثیر واکسن‌های جدید چشمگیر بوده این بدان معنی است که از هر ۱۰ نفر ۹ نفر بیمار نمی‌شوند. واکسن‌ها با ایجاد حافظه‌‌ای از بیماری برای سیستم ایمنی بدن کار می‌کنند و بدن را مجاب می‌کنند تا بیماری را به خاطر سپرده و در صورت بروز تشخیص داده و از خود دفاع کند.
دکتر «ویل ایروینگ» استاد ویروس شناسی دانشگاه ناتینگهام در این باره گفت: آزمایشات بالینی هنگام تولید هر واکسنی انجام می‌شود تا بفهمیم که این ماده تولیدی تا چه حد می‌تواند بر بیماری تاثیرگذار باشد. اما با این وجود در بدن افراد عملکرد کاملا متفاوت است.
دکتر پرستون اضافه می‌کند: یکی از موارد خاص چاقی است که یک حالت التهابی در بدن ایجاد می‌کند و تصور می‌شود که افزایش التهاب ممکن است سیستم ایمنی بدن را از بین ببرد و باعث می‌شود تا بدن افراد چاق کمتر به واکسن پاسخ دهد. ما می‌دانیم که ایمنی گله‌‌ای نیز می‌تواند برای مقابله با کرونا موثر باشد اما نمی‌دانیم دقیقا چه تعداد فرد برای ایجاد ایمنی گله‌‌ای وجود دارد تا نیاز به واکسن کاهش یابد. اما با توجه به تفاوت عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد ما می‌دانیم که هیچ واکسنی نمی‌تواند ۱۰۰ درصد تضمین شده باشد.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی