اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

علی‌اف: تلاش‌هایی در جهت تضعیف توافق قره‌باغ انجام می‌شود

علی‌اف: تلاش‌هایی در جهت تضعیف توافق قره‌باغ انجام می‌شود

به گفته رئیس جمهوری آذربایجان، آتش‌بس قره‌باغ به صورت کامل در حال اجراست اما در این میان، برخی تلاش‌ها برای تضعیف این توافق سه جانبه اصورت می‌گیرد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، الهام علی‌اف، رئیس جمهوی آذربایجان همچنین تاکید کرد، هرگونه مداخله در وضعیت کنونی قره باغ با موضع سرسختانه از سوی دولت باکو پاسخ داده می‌شود.

ماه گذشته میلادی، مسکو، ایروان و باکو توافق سه جانبه آتش بس را برای توقف خشونت‌ها در قره باغ و پس از درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در این منطقه مورد مناقشه امضا کردند.

رئیس‌جمهوری آذربایجان همچنین اعلام کرد، باکو بار دیگر کنترل کریدور لاچین را بدون حتی شلیک یک گلوله به دست گرفته است.

وی افزود: تا آنجا که من می‌دانم، این کریدور تحت کنترل نیروهای صلح بان روسی است. برای چندین سال، این منطقه تحت کنترل نیروهای ارتش ارمنستان بود و من می‌توانم بگویم که نسخه اولیه بیانیه مشترک بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان که ۱۰ نوامبر سال جاری میلادی امضا شد، شامل این رویکرد است که این کریدور باید تحت کنترل نیروهای ارمنستان باقی بماند اما من با آن مخالفت کردم و در نهایت، این کریدور تحت کنترل نیروهای صلح بان روس درآمد و به نظر من، این یک دستاور بزرگ است.

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین به این نکته اشاره کرد که همتایانی از روسیه و ترکیه حامی ایجاد یک کریدور هستند که نخجوان در جمهوری آذربایجان را به قسمت غربی کشور متصل کند. / ایسنا

کپی