اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کرونا چگونه مغز را آلوده می‌کند؟

کرونا چگونه مغز را آلوده می‌کند؟
آرزوکیهان

کرونا چطور مغز ما را آلوده می‌کند؟ نخستین عملکرد ویروس کرونا هنگام ورود به بدن از طریق بینی است که در مخاط بینی گیر کرده و عصب بویایی را مختل می‌کند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، کالبدشکافی‌های انجام شده ۳۳ بیمار کرونایی مرده بر اثر ضایعات مغزی توسط پزشکان آلمانی نشان داد که ویروس پس از رسیدن به مخاط عصب بویایی را آلوده می‌کند و از این نقطه سلول آلوده به دیگر سلول‌های عصبی آسیب می‌رساند.

در طول شیوع کووید- ۱۹ مشخص شد که کرونا تنها باعث بروز مشکلات تنفسی نشده بلکه می‌تواند به مغز نیز آسیب رسانده و حس بویایی و چشایی را نیز از بین برده و ایجاد سردرد، سرگیجه، تهوع و مشکلات مغزی کند.
دانشمندان آلمانی با بررسی مخاط بینی بالای دهان و جلوی گلو نمونه‌هایی از بافت را مورد بررسی قرار دادند. از این رو مشخص شد که مواد ژنتیکی ویروس کرونا در مخاط بینی بیشترین مقدار را داشتند اما پروتئین‌های سنبله ویروس که از ویروس بیرون زده تا به گیرنده‌های انسانی بچسبند و سلول‌ها را آلوده کنند در مغز نیز یافت شدند.
دکتر «فرانک هپنر» از تیم تحقیقاتی در این باره گفت: ویروس پس از ورودبه بینی از مخاط بویایی و اتصالات عصبی – اتمی مانند عصب بویایی برای رسیدن به مغز استفاده می‌کند با این حال راه دقیق ورود ویروس به مغز نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.
دکتر «هلنا رادبروچ» از تیم پژوهشی نیز بیان کرد: داده‌های ما نشان می‌دهد که ویروس از یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر منتقل می‌شود اما این احتمال نیز وجود دارد که ویروس از طریق رگ‌های خونی به مغز منتقل شود زیرا ما ویروس را در دیواره رگ‌های مغز نیز پیدا کردیم.
دکتر هپنر نیز افزود: هذیان یکی از علائم رایج ویروس کرونا در بیماران مسن است که از هر۳ فرد بالای ۶۵ سال یک نفر به آن دچار می‌شود. هذیان گویی می‌تواند بسیار مضر بوده و احتمال تشدید بیماری و مرگ را در سالخوردگان افزایش دهد.
در مطالعه انجام شده در بیمارستان‌های سراسر آمریکا از ۸۱۷ بیمار مسن مبتلا به ویروس کرونا ۲۲۶ نفر هذیان گویی می‌کردند و از این میان ۸۴ بیمار هذیان گو جان خود را از دست داده و می‌توان گفت هذیان گویی ۲۴ درصد احتمال مرگ و ۶۴ درصد انتقال بیمار به آی سی یو را افزایش می‌دهد.
دکتر هپنر اظهار کرد: هجوم ویروس به نقاط بحرانی مغز سبب هذیان گویی بیمار می‌شود و عملکرد اکسیژن رسانی ناشی از ذات الریه و مشکلات تنفسی را افزایش می‌دهد اما فرضیه‌های مختلفی در ارتباط با راه انتقال ویروس به مغز وجود دارد که برترین آنها انتقال از طریق مخاط بینی و سلول‌های عصبی این منطقه است.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی