اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

تا چه مدت مقابل یک کرونایی امن هستید؟

تا چه مدت مقابل یک کرونایی امن هستید؟
آرزوکیهان

تا چه مدت مقابل یک بیمار کرونایی امن هستیم؟ این سوالی است که محققان برای پاسخگویی به آن از ابزار ریاضی استفاده کرده و با نمایش تصویری جالب اطلاعات ما را در این زمینه افزایش داده اند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، بنا بر الگوی منتشر شده معادلات ریاضی پیچیده سناریوهای مختلفی در مکان‌های مختلف برای ابتلای ما به کرونا از یک فرد مبتلا در نظر گرفته شده است.
با این وجود آنها همچنان استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و تهویه مناسب را بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا به کرونا معرفی کرده اند.
به گفته این پژوهشگران فضاهای بیرونی به مراتب در مقایسه با فضاهای داخلی امن‌تر هستند اما این الگو مشخص می‌کند که در زمان ماندن در خانه، مدرسه و رستوران پس از چه مدت زمانی شما نیز به کرونا مبتلا خواهید شد و ویروس را از فرد ناقل دریافت می‌کنید.
به گفته پژوهشگران هر کسی می‌تواند از این نمودار استفاده کند تا بفهمد تا چه مدت ماندن در یک اتاق یا فضای بسته با فرد مبتلا به کرونا می‌تواند وی را به بیماری مبتلا کند. این ابزار روشن می‌کند که اندازه یا نوع اتاق به طور مثال نشمین و اتاق خواب خیلی مهم نیست بلکه تعداد افرادی که آن را اشغال می‌کنند اینکه از چه نوع ماسکی استفاده کرده و سیستم تهویه اتاق به چه صورت است می‌تواند خطرات این بیماری را به طور چشمگیری تحت الشعاع خود قرار دهد.
این گروه متعقدند که با افزایش تعداد نفرات و تراکم در خانه، مدرسه و یا رستوران خطر افزایش می‌یابد. به طور مثال در تجمعات جشن‌هایی همچون کریسمس داشتن ماسک و تهویه اتاق در یک وعده غذایی اهمیت خاصی دارد و باز کردن پنجره خطر را کمتر خواهد کرد.
در این الگو در یک اتاق استاندارد ۱۰ جوان که همگی ماسک بر صورت دارند می‌توانند در صورت بسته بودن پنجره نیز با هم صحبت کنند این اتاق می‌تواند ۲ ساعت امن باشد، اما اگر این ده نفر اعضای یک خانواده بوده که در میانشان افراد سالخورده نیز وجود دارد و قرار است با هم غذا بخورند وکسی ماسک بر صورت نزده و به خاطر هوای سرد پنجره‌ها نیز بسته است و چند بحث داغ با صدای بلند نیز در جریان است این مکان تنها برای ۳ دقیقه می‌تواند امن باشد.
بنا بر این راهنمای ساده حفظ فاصله اجتماعی، ماسک و تهویه مناسب از ارکان اصلی محافظت ما مقابل ابتلا به کرونا به شمار می‌روند.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی