اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

آیا تزریق ویتامین دی به بیماران کرونایی کمک می‌کند؟

آیا تزریق ویتامین دی به بیماران کرونایی کمک می‌کند؟
آرزوکیهان

محققان برزیلی با انجام آزمایش بر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان اعلام کردند که تزریق ویتامین دی با دوز بالا هیچ تغییری در روند بهبودی این بیماران نداشته است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، آنها با تزریق ویتامین دی به ۲۴۰ مبتلا به کرونا با دوز ۲۰۰ هزار بر این باورند که این ویتامین نمی‌تواند روزهای اقامت، احتمال زنده ماندن و قرار نگرفتن زیر دستگاه تنفسی را کاهش دهد.
این گروه امیدوار بودند که ویتامین دی بتواند به عنوان یک مکمل خطرات ناشی از کووید- ۱۹ را در بدن بیمار کاهش دهد.
تحقیقات در سراسر جهان تاکنون نشان داده که افرادی که ویتامین دی کافی در بدن خود دارند کمتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌گیرند یا در صورت ابتلا بیماری شان خفیف خواهد بود. اکنون تحقیقات پژوهشگران دانشگاه سائوپائولو برزیل در این ارتباط ناامیدکننده بوده است.
به گفته این محققان ویتامین دی نمی‌تواند مدت زمان بستری شدن در بیمارستان، احتمال نیاز به دستگاه تنفسی و یا احتمال زنده ماندن بیمار را افزایش دهد.
با این حال این گروه تائید کردند که تاثیر ویتامین دی را روی بیمارانی که ابتلای ضعیف‌تری داشته آزمایش نکرده‌‌اند و همچنین سعی نکرده‌‌اند تا از ویتامین دی به عنوان داروی پیشگیری استفاده کنند.
این در حالی است که پزشکان آمریکایی و انگلیسی تاکید دارند که افراد مبتلا به کرونا که وضعیت شدیدتری از عفونت دارند اغلب، افراد مسن، افراد چاق، رنگین پوست و گروهی بوده‌‌اند که ویتامین دی بدنشان اندک بوده است.
در آخرین مطالعه این گروه نیز روشن شد که افرادی که ویتامین دی کافی دریافت کرده‌‌اند درمقایسه با افرادی که کمبود این ویتامین را داشته‌‌اند ۵۲ درصد کمتر در معرض خطر مرگ قرار داشته اند.
ویتامین دی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن داشته و می‌تواند التهاب را در بدن کاهش دهد و این ویژگی می‌تواند یک بازیگر اصلی در مبارزه بدن با ویروس کرونا باشد.
دکتر «مایکل هولیک» از دانشگاه بوستون آمریکا گفت: ما متوجه شدیم افرادی که ویتامین دی کافی در بدنشان وجود داشته ۵۴ درصد کمتر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند و برعکس گروهی که ویتامین دی پائینی دارند پس از ابتلا به شدت بیمار می‌شوند و حتی می‌میرند.
با این وجود پزشکان برزیلی بر این باورند که آزمایش انجام شده نشان داده است ویتامین دی نمی‌تواند برای مقابله با کرونا نتیجه مطلوب را به بیماران کرونایی بستری در بیمارستان بدهد.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی