اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

مخالفت ۲۹ سازمان حقوقی با فروش تسلیحات آمریکا به امارات

مخالفت ۲۹ سازمان حقوقی با فروش تسلیحات آمریکا به امارات

۲۹ سازمان حقوقی خواستار توقف معامله تسلیحاتی میان امارات و آمریکا از سوی کنگره این کشور شدند.

عربی۲۱ اعلام کرد که ۲۹ سازمان حقوقی فعال در زمینه حقوق بشر و کنترل انتشار تسلیحات با امضای نامه‌ای به معامله تسلیحاتی ۲۳ میلیارد دلاری میان آمریکا و امارات برای فروش موشک و جنگنده و پهپاد به ابوظبی اعتراض کردند.

این سازمان‌ها از کنگره آمریکا خواستند که مانع از اجرای این معامله شود.

در همین حال، سیت بایندر، از سازمان موسوم به "طرح دموکراسی در خاورمیانه" در این باره گفت: ما امیدواریم که همه این فروش‌ها را متوقف کنیم؛ اما اگر این اتفاق کوتاه مدت رخ ندهد، نکته مهمی برای دولت جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواهد بود که  گروه‌های مختلفی از سازمان‌ها، مخالف تحویل این تسلیحات هستند.

طبق این گزارش، سه تن از اعضای مجلس سنای آمریکا پیش‌نویس قانونی را برای توقف معامله مذکور ارائه کرده‌اند؛ معامله‌ای که شامل پهپادهای تولید شرکت "جنرال اتمیکس"، جنگنده‌های F-۳۵ تولید شده توسط "لاکهید مارتین" و موشک‌های تولید شده توسط "ریتیون" است.

در نامه ۲۹ سازمان حقوقی مذکور که برای وزارت خارجه آمریکا و قانون گذاران این کشور فرستاده خواهد شد، تأکید شده است: فروش تسلیحات به امارات که در جنگ یمن و لیبی حضور دارد، منجر به افزایش آسیب رساندن مداوم به غیرنظامیان و پیچیده شدن این بحران‌های انسانی می‌شود. / ایسنا

کپی