اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

توجه ترامپ به دیده شدن در رسانه‌ها

توجه ترامپ به دیده شدن در رسانه‌ها

در روز 12 سپتامبر ترامپ را در حالی که با چند نفر در ناهارخوری کوچک خود در کاخ سفید درباره ساخت دیوار در مرز مکزیک صحبت می‌کرد، ملاقات کردم و فکری که در پس این فرمان اجرایی قرار داشت را برایش توضیح دادم؛ این راهی بود که هم می‌توانستیم از طریق آن تلاش‌های شبانه روزی دولت را نشان دهیم و انتقادات نسبت به بی‌عملی دولت را رد کنیم و هم جلوی تأثیرات منفی اعلام نظرهای غیرعاقلانه کنگره را بگیریم.

 ترامپ پرسید: «این ابتکار چه کسی است؟» گفتم: ابتکار من بود. گفت: «اوه» و فرمان اجرایی تهیه شده را امضا کرد. «شهیره نایت» که در آن زمان مدیریت امور مربوط به قانونگذاری در کاخ سفید را برعهده داشت بعداً با ابراز خوشحالی از مسدود شدن مسیر قانونگذاری برای این کار در کنگره، گفت: «تبریک می‌گویم، کارتان شگفت انگیز بود.»

تا اواخر ماه سپتامبر ما سیاست‌ها و برنامه‌های قابل توجهی را آماده کرده بودیم و می‌توانستیم تلاش‌های خود را برای حفاظت از انتخابات ماه نوامبر تشدید کنیم، البته این بدان معنا نبود که قبلاً کاری در زمینه دفاع از امنیت سایبری انجام نشده بود. یک ماه پس ‌از ورودم به کاخ سفید و در روز سوم ماه مه 2018، جف سشنز دادستان کل و وزیر دادگستری؛ «کریستوفر ری» رئیس «اف‌بی‌آی»، «کریستین نیلسن» وزیر امنیت داخلی، دَن کتس مدیر اطلاعات ملی و تعداد دیگری از مقامات، ترامپ را در جریان اقداماتی که از قبل برای تقویت امنیت انتخابات ماه نوامبر در حال انجام بود، قرار دادند. ترامپ می‌خواست آژانس‌ها و سازمان‌های عملیاتی اطلاع‌رسانی بیشتری در مورد کارهای وسیعی که انجام شده بود، انجام دهند و بیشتر در رسانه‌ها دیده شوند ولی رسانه‌ها معمولاً فضای مناسب را به اخبار آنها نمی‌دادند. در واقع خود وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها احساس می‌کردند که خوب کار می‌کنند و می‌دانستند که تهدیدات پیش رویشان چیست و هیچ کس هم مانع اقدام آنها علیه این تهدیدات نمی‌شد. ما در روز 27 ژوئیه جلسه دیگری را در شورای امنیت ملی برگزار کردیم تا تلاش‌های انجام شده و در حال انجام را بررسی کنیم. همه سازمان‌ها و آژانس‌های شرکت کننده در گزارش‌های خود تأکید داشتند که در مقایسه با رقابت‌های انتخاباتی سال 2016، بسیار آماده‌تر و مجهزتر هستند و کاملاً آگاهی دارند که هر کدام‌شان با چه نوع تهدیدات احتمالی در حوزه مسئولیت خود مواجه هستند.
پس ‌از این جلسه، یک نشست توجیهی را در روز دوم اوت در اتاق کنفرانس کاخ سفید برگزار کردیم که علاوه بر خود من، کتس، نیلسن، ری، ژنرال «پل ناکاسونه» مدیر آژانس امنیت ملی و فرماندهی سایبری ایالات متحده در آن حضور داشتند. هر یک از مقامات شرکت کننده گزارشی از اقدامات در دست انجام سازمان متبوع خود ارائه کردند، اقداماتی که باید خیلی قبل‌تر انجام می‌شد. خبر برگزاری این جلسه هرچند با اکراه و کینه توزی رسانه‌ها، اما نسبتاً خوب پوشش داده شد. یکی از رسانه‌ها این جلسه را نمایش قدرت دولت توصیف کرد که ثابت می‌کرد ما بالاخره اقداماتی را در مبارزه با مداخلات خارجی در انتخابات انجام می‌دهیم.  / ایران

کپی