اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

تدوین پیش نویس اتحادیه اروپا برای همکاری با «بایدن»

تدوین پیش نویس اتحادیه اروپا برای همکاری با «بایدن»
بنفشه غلامی

اتحادیه اروپا بعد از چهار سال پرتنش با امریکای «دونالد ترامپ» حالا به ماه عسل با امریکای «جو بایدن» می‌اندیشد. یک هفته پس‌ از تماس‌های تلفنی رؤسای کمیسیون و شورای اروپا، یکشنبه شب دو نهاد کمیسیون و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌نویسی را تهیه کردند که در آن تلاش شده است، ضمن حفظ روابط با چین در عین رقابت با آن، چارچوب همکاری‌های جدید با امریکا مشخص شود.


به‌گزارش «فایننشال تایمز»، این پیش‌نویس 11 صفحه‌ای تحت عنوان «برنامه جدید اتحادیه اروپا و امریکا برای تغییر جهانی» تدوین شده و باید روزهای 10 و 11 دسامبر به تأیید سران این اتحادیه برسد. اتحادیه اروپا در این پیش‌نویس از امریکا دعوت کرده تا در فرصتی که ممکن است در هر نسل فقط یک‌بار به‌دست آید، با همراهی اتحادیه اروپا دست به ایجاد اتحادی جهانی زده و با به خاک سپردن تمام تنش‌هایی که بین دو کشور در دوره ترامپ وجود داشت، به «چالش‌های استراتژیک» چین پاسخ دهند. اتحادیه اروپا که امیدوار است، تعامل «بایدن» با این اتحادیه و همین طور انگلیس، زخم‌هایی که قاره سبز از «برگزیت» متحمل شده است را التیام بخشد، در این پیش‌نویس به‌طور خاص بر اتحاد اروپا و امریکا در چند مسأله خاص تأکید می‌کند. در رأس مسائلی که اتحادیه اروپا معتقد است می‌تواند همکاری‌ها بین دو سوی اقیانوس اطلس را احیا کند، مقابله با کووید 19 است. در کنار آن همکاری‌ها در امنیت سایبری و مبارزه با جنگل زدایی‌ها در جهان هم دیده می‌شود. در این پیش‌نویس همچنین اشاره شده است که اگر جهان دموکراتیکی که اروپا به آن اعتقاد دارد، می‌خواهد مقابل «قدرت‌های اقتدارگرا» و «اقتصادهای بسته‌ای که از باز بودن جوامع اروپا و امریکا بهره‌برداری می‌کنند» منافع خود را حفظ کند، دو طرف نیازمند حفظ و نوسازی مشارکت خود هستند.
پیش نویس «برنامه جدید اتحادیه اروپا و امریکا برای تغییر جهانی» در حالی تهیه شده که «بروکسل» در سال‌های ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، نه تنها از اتحاد با امریکا ناامید شده بود، که خود را گرفتار بین مجادلات اقتصادی امریکا و چین می‌دید و اکنون امیدوار است بتواند همزمان با حفظ روابطش با چین، رقابت‌های خود را با این کشور نیز حفظ کند. به گزارش «ایژیا تایمز فایننشال»، در پیش‌نویسی که در اتحادیه اروپا تدوین شده است، رشد روزافزون نفوذ چین در جهان، چالشی برای امریکا و اروپا توصیف شده است اما شیوه «ترامپ» برای مقابله با این نفوذ مورد تأیید اروپا نیست. ترامپ که در ماه‌های اخیر جدالی جدی با چین بر سر ویروس کرونا داشت، از سال 2018 وارد جنگی تجاری با چین شده بود که تبعات آن دامن اروپا را هم گرفت. علاوه بر این، ترامپ از اروپا می‌خواست در تحریم چین به‌ خاطر فناوری نسل پنجم آن و به طور مشخص شرکت «هوآوی» با امریکا همراهی کند. با این حال اتحادیه اروپا که علاقه‌مند به‌ حفظ روابط اقتصادی خود با چین است، هرگز به این خواسته‌ها تن نداد زیرا همان‌طور که «پولیتیکو» نوشته است، اتحادیه اروپا هرچند وقتی پای منافعش به میان می‌آید، می‌خواهد جایگاه یک قرن پیش خود را در جهان داشته باشد اما از دیگر سو نمی‌خواهد خود را بین چین و امریکا که رقیب دیرینه سیاسی و رقیب جدید اقتصادی یکدیگر هستند، قرار دهد.
اما مسأله اینجاست که باید دید آیا اصطکاک‌های شدیدی که بین اتحادیه اروپا و امریکای دونالد ترامپ وجود داشت، براحتی از بین خواهد رفت یا خیر. زیرا اروپا در 4 سال گذشته به این نتیجه رسیده بود که امریکا هرگز امریکای سابق نخواهد شد و برای اروپا بهتر آن است که استقلال خود را از امریکا به دست گیرد و دیگر به‌عنوان یک تابع شناخته نشود؛ اما پیروزی «جو بایدن» درانتخابات امریکا این حس غالب را در دوسوی اقیانوس اطلس به‌وجود آورده که ماه‌های پیش رو فرصتی برای دو طرف است تا در کنار ایجاد اصلاحات در برخی ساختارهای قدیمی نظیر تجارت جهانی، با احیای برخی توافق‌هایی که امریکا در چهار سال گذشته از آنها خارج شده است، سیاره شکننده زمین را نیز که اروپا حفاظت از آن را تبدیل به هدف خود ساخته، در مسیر هموارتر قرار دهد اما باید دید آیا «بایدن» نیز همانند اروپا می‌اندیشد یا خیر.

کپی