اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

فرماندار: صاحب خانه تخریب شده در فسا، نیازمند نیست

فرماندار: صاحب خانه تخریب شده در فسا، نیازمند نیست

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان فسا با اشاره به انتشار تصاویر مربوط به یک خانه تخریب شده در یک روستای این شهرستان، ادعای نیازمند بودن صاحب این خانه را نادرست خواند و گفت: انتشار تصاویری که عموم مردم از واقعیت آن بی‌اطلاع هستند، خوراکی برای رسانه‌های معاند است.

حاشیه‌های انتشار کلیپی در فضای مجازی که در آن گفته می‌شود کاشانه خانوار با سرپرست معلول در شهرستان فسا از توابع استان فارس تخریب شده است، با گذشت حدود یک هفته ادامه دارد.

در این فیلم، پیرمردی که ظاهرش به معلولان شبیه است همراه با زنی گریان در هوایی ابری و بارانی در محل خرابه‌های خانه‌ای حضور یافته است.

این پیرمرد با عصایی چوبی که زیربغل دارد، می گوید که مددجوی تحت پوشش کمیته امداد است و محیط زیست شهرستان فسا منزل وی را تخریب کرده است تخریب و آوار خانه‌ای بلوکی در این کلیپ حدود ۳ دقیقه‌ای مشخص است.

در ادامه این فیلم، مرد جوانی مقابل دوربین می آید و خود را فرزند محمد بردبار پیرمرد معلولی که در ابتدای فیلم از تخریب منزلش گلایه مند است معرفی می کند و می‌گوید که به دستور محمدی رییس محیط زیست شهرستان فسا خانه پدرش تخریب شده است.

همزمانی انتشار این فیلم با کلیپ تخریب منزل زنی در بندرعباس حساسیت برانگیز شد.

فرماندار فسا در این باره گفت: به دنبال انتشار کلیپ جعلی تخریب ساختمانی در روستای پانعل از توابع شهرستان فسا، استاندار فارس دستور فوری پیگیری موضوع را صادر کرد.

حسین آرگیو افزود: پس از بررسی موضوع از طریق مراجع قضایی مشخص شد زن و مردی که در این کلیپ ادعا می‌کنند مددجوی کمیته امداد هستند و وضعیت مالی نامساعدی دارند، از تمکن مالی برخوردار بوده و با ساخت این ساختمان محقر، اقدام به تصرف غیرقانونی اراضی ملی کرده اند.

آرگیو ادامه داد: انتشار این کلیپ در فضای مجازی با هدف سوءاستفاده مغرضانه بوده و از آنجا که تصاویر مذکور به فاصله زمانی اندکی بعد از انتشار کلیپ مربوط به بندرعباس در فضای مجازی پخش شده، مشخص است که افرادی با هدف قبلی و مغرضانه، اقدام به این کار کرده‌اند.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان فسا ادامه داد: کلیپ منتشر شده که به قصد جریحه‌دار کردن احساسات مردم ضبط و منتشر شده، ارتباطی به زمان حال ندارد و مربوط به یک سال قبل است و فردی که در کلیپ مشاهده می‌کنیم منزل مناسبی با متراژ بالا در روستای محل سکونت خود دارد و فرد بی‌بضاعتی نیست و بر خلاف آنچه در کلیپ وانمود می‌کند از وضعیت مالی مناسبی برخوردار است.

فرماندار فسا علت تخریب را تصرف عدوانی اراضی ملی عنوان کرد و گفت: آلونکی که تخریب شده، خارج از محدوده روستای پانعل و در منطقه میان‌جنگل فسا در حوزه حفاظت اداره محیط زیست قرار دارد.

آرگیو گفت: پارسال برای این فرد، پرونده تشکیل و دستور قضایی صادر شد؛ همچنین پس از بررسی مشخص شد که وی اظهار ندامت کرده است.

محیط زیست: در اراضی ملی تصرف شده است

پیش از این اداره محیط زیست شهرستان فسا درباره تخریب منزل این فرد معلول در میان جنگل فسا توضیحاتی منتشر و اعلام کرد: ۱۶ آذر ۹۸ محمد بردبار فرزند خدایار اقدام به تخریب و تصرف عدوانی و ساخت و ساز به میزان ۷۰ مترمربع اراضی منابع ملی منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا کرد که پس از استعلام از ادارات منابع طبیعی و بنیاد مسکن شهرستان مشخص شد که اراضی مذکور جزو اراضی ملی و خارج از محدوده طرح هادی روستای پانعل است.

این اداره افزود: چندین مرتبه تذکر به وی مبنی بر ممانعت از ادامه ساخت و ساز داده شد که سرانجام با هماهنگی مقام قضایی دیوارچین های ساخته شده تخریب شد.

روستای  پانعل، از توابع بخش مرکزی شهرستان فسا و در دهستان میان جنگل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۹ نفر (۱۹خانوار) بوده ‌است.

شهرستان فسا در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است./ ایرنا

کپی