اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

مشاور سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد:

افزایش صادرات غیر نفتی به ۲۶.۷ میلیارد دلار

افزایش صادرات غیر نفتی به ۲۶.۷ میلیارد دلار

مشاور مسائل ارزی و تهاتر سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور در ماه‌های اخیر رشد جهشی داشته، گفت: ارزش صادرات غیرنفتی کشور از خردادماه تا آبان‌ماه سال جاری از رقم ۶.۳ میلیارد دلار به ۲۶.۷ میلیارد دلار افزایش داشته است.

«عباس عبدالخانی» افزود: صادرات سه ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته منفی ۴۴ درصد بود، در حالی که صادرات هشت ماهه ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۹.۷ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: این روند نشانگر بهبود و جبران کاهش صادرات بوده و بعد از ابلاغ شیوه‌نامه ستاد اقتصادی دولت در اوایل آبان‌ماه و عملیاتی شدن واردات در مقابل صادرات انتظار می‌رود در چهار ماهه باقی مانده امسال، ارزش صادرات غیرنفتی ایران با سرعت و شتاب بیشتری افزایش چشمگیری داشته باشد.

به گزارش ایرنا، «مهدی میر اشرفی» رییس کل گمرک ایران در اعلام آمار هشت ماهه تجارت خارجی ایران با اشاره به اینکه روند صعودی صادرات غیرنفتی کشور ادامه دارد، گفت: آمار تجارت خارجی کشور در هشت ماهه ۹۹ حاکی از تبادل ۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.

به گفته وی، میزان واردات کالا در هشت ماهه  ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن یک درصد و ارزش ۱۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ همچنین بیش از ۷۵ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بالغ بر سه برابر میزان واردات، صادرات انجام شده که از نظر وزنی ۱۴ درصد و ارزش ۱۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی افزود: ماه‌های قبل نیز اعلام شد، روند کاهندگی صادرات ایران در هر ماه به شرایط عادی نزدیک می‌شود و انتظار می رود که تا پایان سال شرایط بهتری در صادرات پدید آید.

کپی