اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

جزئیات ساماندهی کارتن خواب ها در فصل سرما

جزئیات ساماندهی کارتن خواب ها در فصل سرما

رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران به تشریح نحوه جزئیات ساماندهی کارتن خواب ها در فصل سرما پرداخت.

سید مالک حسینی در مورد وضعیت گرمخانه های پایتخت در روزهای سرد تهران گفت: در سال گذشته ۱۶ گرمخانه در سطح شهر تهران داشتیم که از این میان هشت گرمخانه فصلی بوده و مابقی دائمی بودند.

وی با بیان اینکه تا سال گذشته گرمخانه های فصلی از آبان ماه تا اردیبهشت ماه سال بعد فعالیت خود را آغاز می کردند، گفت: اما از  سال گذشته با پیگیری معاون فرهنگی و موافقت شهردار تهران از اواسط آبان ماه سال ۹۸ توانستیم تمامی گرمخانه های تهران را تبدیل به دائمی کنیم و گرمخانه های فصلی نیز به طور ۱۲ ماه سال فعال هستند و این در حالی بود که در گذشته تنها گرمخانه خاوران در فصل سرما و روزهای سرد که دمای هوا ۴ درجه زیر صفر بود یا بارندگی شدید داشتیم، شبانه روزی می شد.

حسینی با بیان اینکه محدودیت ساعتی ورود به گرمخانه نداریم و ساعت خروج نیز از ساعت ۲۴ تا ۶ صبح ممنوع است چرا که مراقبت های بهداشتی باید اعمال شود، گفت: سال گذشته نیز شورای شهر در بودجه ۹۹ شورای شهر حمایت خوبی از نظر منابع کرد.

وی با بیان اینکه عدم پذیرش مددجو هیچ توجیهی ندارد اما با این حال در سال گذشته برخی موارد  گزارش شد که با بررسی ها مشخص شد برخی گزارشها صحت داشته، افزود: در این راستا برخوردهای انضباطی لازم انجام شد و حالا هم خط قرمز ما پذیرش همه مددجویان با هرشرایطی است و اگر احیانا کوتاهی صورت گیرد، برخورد لازم انجام خواهد گرفت.

وی گفت: در مورد گشت های اجتماعی با چالش جدی مواجه شدیم چراکه اصولا از اسفند سال گذشته تا کنون به دلیل کرونا، تعداد زیادی از همکاران ما در سازمان متاسفانه مبتلا به کرونا شدند و خوشبختانه بهبود پیدا کردند، اما از هفته گذشته با چالش جدی تری مواجه شدیم چراکه آزمایشات اولیه ۵۰ درصد واحد گشت ما مشکوک به کرونا تشخیص داده شد و در آزمایشات تکمیلی این تعداد به هشت نفر رسید، اما این تعداد هم ۲۰ درصد کل ظرفیت ما در واحدهای گشت هستند.

حسینی ادامه داد: در حال حاضر با وجود همه مشکلات ۲۷ واحد گشت به صورت شبانه روز در شهر فعال هستند و با توجه به آغاز طرح "زمستان گرم" از ساعت ۲۲ تا ۵ بامداد در سطح شهر گشت زنی می کنند و افراد بی خانمان را به گرمخانه ها منتقل می کنند و همزمان هفت واحد نظارت هم تشکیل شدند تا خللی در کار صورت نگیرد و امید است با بهبودی همکارانمان تعداد واحدهای گشت به ۴۰ واحد افزایش یابد.

وی گفت:  از هم اکنون تدابیر لازم برای گرمخانه های سیار انجام شده چراکه معمولا در میادین آزادی،تجریش،خلازیل، پیرامون بهشت زهرا که فاصله زیادی با گرمخانه ها دارند و مراکز تجمع هستند پیش بینی لازم برای روزهای سرد و برفی شده که اتوبوس ها مستقر شوند.

حسینی با تاکید بر اینکه از مدتی پیش توزیع غذای گرم به صورت روزانه در برخی پاتوق ها مثل فرحزاد و خلازیل انجام شده است، ادامه داد: این اقدام برای تشویق افرادی است که به دلیل سو مصرف مواد علاقه ای به آمدن گرمخانه ها ندارند که خوشبختانه توانستیم تعداد زیادی را جذب کنیم و تلاش برای جذب بیشتر ادامه دارد.

وی با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تا آبان ماه هر شب به حدود ۳۹۰ هزار نفر خدمات رسانی کردیم، اظهار کرد: البته طی این ماهها تنها پیک خدمت رسانی درفروردین ماه هر شب ۶۰ هزار نفر بود و این در حالیست که در حال حاضر هر شب متوسط ۱۴۱۰ نفر به صورت میانگین پذیرش داریم.

حسینی با بیان اینکه سعی کردیم امسال کیفیت همراه سراها در مجاورت بیمارستان ها را نیز ارتقا دهیم، افزود: از آبان ماه سال گذشته دو گرمخانه دیگر برای زنان در منطقه ۵ و ۸ ایجاد شد و در مورد گرمخانه مردان نیز دو گرمخانه اضافه کردیم که مجموع گرمخانه ها به تعداد ۲۰ رسید و دو مرکز نگهداری ویژه یا سامان سرا داریم که از قدیم بوده است و در حال حاضر در مجموع ۲۲ مرکز و ۲۴۰۰ تخت تعبیه شده است و با توجه به اینکه در برخی روزها مراجعه بیشتری داریم، به صورت "کف خواب" هم  به مددجویان خدمات ارائه می کنیم.

وی تاکید کرد: دقت داشته باشید برخی افرادی که در پاتوق های محلی به گرمخانه مراجعه می کنند اصرار دارند در همان منطقه باشند پس ممکن است ظرفیت خالی در مابقی گرمخانه ها داشته باشیم، اما در برخی گرمخانه ها هم کف خواب داشته باشیم و بر همین اساس اگر اصرار نداشته باشند که در همان منطقه بمانند، به گرمخانه دیگر منتقل می شوند.

وی در مود میزان ابتلای مددجویان به کرونا نیز با تاکید بر اینکه خوشبختانه هنوز گرمخانه های ما سفید هستند، گفت: موارد مشکوک داریم و خوشبختانه مورد ابتلا مثبت تاکنون نداشته ایم البته اینکه ممکن است کسی ناقل باشد دور از ذهن نیست اما وقتی شخصی وارد گرمخانه می شود از نظر سلامتی دقیق  چک می شود و اگر علایم اولیه داشته باشد به اتاق قرنطینه هدایت شده و با اورژانس به مراکز درمانی منتقل می شود. دقت داشته باشید که مددکار ما همراه مددجو خواهد بود.

حسینی با تاکید بر اینکه تمام پروتکل های بهداشتی از زمان بروز کرونا، رعایت می شد و در بهمن ماه دستورالعمل ها ابلاغ شد، گفت: به مانند روز اول سه نوبت ضدعفونی،توزیع ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی را ادامه می دهیم و خوشبختانه آموزش های خود مراقبتی همکاران ما به مددجویان بسیار مثبت بود و مددجویان دقیق علایم را می شناسند.

/ایسنا 

کپی