اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

جذب توریست با احداث پارک بر بستر تکنولوژی

جذب توریست با احداث پارک بر بستر تکنولوژی
میترا جلیلی خبرنگار

یکی از شهرهای توریستی چین، Wuzhen واقع در شرق این کشور است که در دنیا آن را به‌عنوان شهر آبی می‌شناسند. این شهر زیبایی‌های چشم نواز و ویژگی‌های طبیعی بی شماری دارد که می‌تواند ساعت‌ها توریست‌ها را سرگرم کند.

 اما دولت چین تصمیم گرفته جذابیت‌های فناوری را نیز به زیبایی‌های این شهر توریستی اضافه کند تا جامعه بیشتری از توریست‌ها را بتواند جذب خود کند. درواقع می‌توان گفت که این شهر با تکنولوژی پیوند خورده و درهر گوشه شهر برای انجام کارهای روزمره، یک جلوه تکنولوژیک مقابلتان سبز می‌شود.
یکی از جذاب‌ترین قطب‌های تکنولوژی این شهر را می‌توان پارک ملی Wuzhen دانست که در دهه 50 ساخته شده و طبیعتی بسیار زیبا دارد. مردم در این پارک می‌توانند علاوه بر لذت بردن از طبیعت، مجموعه‌ای از تکنولوژی‌ها را نیز به‌صورت یکجا ببینند. درواقع این شهر اکنون به قطب تکنولوژی‌های گوناگون ازجمله هوش مصنوعی(AI)، اینترنت نسل پنجم شبکه تلفن همراه(5G)، اینترنت اشیا(IOT) و... تبدیل شده است و بازدیدکنندگان با قدم زدن در این شهر می‌توانند از امکانات فناورانه فوق‌العاده این فضا نیز به‌صورت رایگان بهره ببرند.
همچنین با اهداف مختلف آموزشی، تفریح و شادی و...، 23 صفحه نمایش تعاملی در سطح پارک قرار گرفته تا یک روز به‌یاد ماندنی برای بازدیدکنندگان از این پارک ملی رقم بخورد. یکی از این صفحه‌های نمایش تعاملی، مجهز به فناوری واقعیت افزوده است و به بازدیدکنندگان پارک کمک می‌کند تا ورزش کنند. دیگر صفحه نمایش تعاملی، ورزش‌های سنتی چین را آموزش می‌دهد درحالی که بازدیدکنندگان را کاملاً درگیر این ورزش می‌کند، درست مانند این که یک مربی در مقابل آنها ایستاده است. همچنین یک دستیار هوش مصنوعی در ورودی پارک قرار گرفته که مردم می‌توانند از وضعیت آب و هوا تا قیمت گوشت و سبزیجات و... را از این دستیار دیجیتال بپرسند چراکه دائم اطلاعاتش به روز می‌شود. این دستیار دیجیتال که ظاهری شبیه یک باجه معمولی دارد، به محض شنیدن یک سؤال، تصویری روی آن خلق می‌شود و یک شخص مجازی به‌همه سؤال‌های مردم جواب می‌دهد و حتی آنها را راهنمایی می‌کند تا با توجه به علاقه‌مندی هایشان، به کدام سمت این پارک بزرگ بروند. در این پارک حتی سطل‌های زباله نیز هوشمند هستند و به‌محض این که بازدیدکننده پارک زباله را به دهانه سطل زباله نزدیک کند دریچه باز می‌شود و زباله را می‌بلعد. حالا نوبت به تفکیک زباله می‌رسد و به‌صورت اتوماتیک زباله‌ها تفکیک شده و به‌شما می‌گوید که این زباله در کدام دسته‌بندی قرار گرفته است.
یکی دیگر از جذابیت‌های این پارک قدیمی اما فناورانه، دوچرخه‌های ثابت آن است. این دوچرخه‌های ثابت را در هر باشگاهی می‌توان دید اما دوچرخه‌های این پارک داستان دیگری دارند. درست در نزدیکی محل قرار گرفتن دوچرخه‌ها یک ستون قرار گرفته که عملاً با این دوچرخه‌ها مرتبط است و کار جالبی انجام می‌دهد. درواقع دوچرخه‌های ثابت این پارک به موازات کمک به سلامت مردم می‌توانند گوشی یا تبلت آنها را نیز شارژ کنند. ستون دیجیتال واقع در کنار دوچرخه‌ها انرژی تولید شده توسط رکاب زدن کاربر را ذخیره کرده و میزان آن را نشان می‌دهد. میزان انرژی ذخیره شده، بسرعت رکاب زدن وی بستگی دارد و پس از رکاب زدن، می‌تواند از این انرژی برای شارژ گوشی خود استفاده کند. اگر هم نیازی به شارژ کردن گوشی نداشته باشد این انرژی ذخیره می‌شود تا در پارک به داد یک بازدیدکننده دیگر برسد و گوشی یا تبلت وی را شارژ کند.باغ وحش مجازی نیز دیگر بخش فناورانه این پارک و بسیار مورد علاقه کودکان و بزرگسالان است. با اسکن منطقه با کمک اپلیکیشن ویژه پارک، بازدیدکنندگان می‌توانند ازطریق دوربین‌های واقعیت افزوده، حیوانات مجازی را ببینند و از دیدن آنها لذت ببرند.

کپی