اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
طی ۳ هفته اخیر اتفاق افتاد؛

کاهش ۲۰ درصدی ابتلا به کرونا در قزوین

کاهش ۲۰ درصدی ابتلا به کرونا در قزوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته از ۱۴ آبان تاکنون اتفاقات خوبی رخ داده است به‌طوری‌که شاهد کاهش ۲۰ درصدی بیماران سرپایی کرونایی در استان بودیم.

پیمان نامدار در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین که امروز ۸ آذر ماه در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته از ۱۴ آبان تاکنون اتفاقات خوبی رخ داده است به‌طوری‌که شاهد کاهش ۲۰ درصدی بیماران سرپایی کرونایی در استان بودیم، در میزان بیماران بستری و فوتی تغییر محسوسی ایجاد نشده است و نیاز به همکاری بیشتر دارد چرا که برای کاهش این بیماری پیشگیری کمک‌کننده‌تر از درمان است.

وی افزود: امید به زندگی در استان قزوین نسبت به میانگین کشوری دو سال بالاتر و ۷۹ سال است از طرفی استان قزوین از نظر تعداد سالمند بالاتر از میانگین کشوری است بنابراین میزان فوتی براساس شرایط موجود در این گروه سنی بیشتر از میانگین کشوری می‌شود، امیدواریم با اعمال این دو هفته محدودیت پیک بیماری را کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: مهم‌ترین عاملی که می‌تواند پیک بیماری را کاهش دهد رعایت مردم در تجمعات است، مردم در تمام ادارات، اصناف، زندگی شخصی و خصوصی و استفاده از حمل و نقل خود باید پروتکل‌ها را رعایت کنند.

روند ابتلا در استان قزوین ثابت شده است

علی فخار سلیمانی دبیر کمیته ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر ۵ شهرستان قرمز هستند و تنها شهرستان آوج در وضعیت زرد قرار دارد، از ۱۲ آبان ماه روند بیماری در استان به ثبات رسیده است و تعداد بیماران روزانه بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ نفر است که امیدواریم با اجرای محدودیت نتیجه بگیریم و شاهد کاهش آمار باشیم.

سلیمانی اظهار کرد: می‌توان گفتن در حال حاضر بیماران بدحال در انتظار آی سی یو نداریم، این میزان گاهی صفر است و گاهی زیر ۵ نفر است که تجهیزات جذب شده در این امر کمک کننده بود، تعداد فوتی‌ها نیز تک رقمی شده و خوشحال کننده است.

وی تأکید کرد: میانگینی سنی استان قزوین سالمند است و ۴۵ درصد مبتلایان بالای ۶۰ سال هستند و نمودار می‌گوید که سالمندان در معرض خطر هستند و درصد بالایی از فوتی‌ها را سالمندان تشکیل می‌دهند، آبان ماه برای قزوین ماهی مرگ بار بود اما امیدواریم در آذر ماه موارد بستری و فوت کاهش پیدا کند.

دبیر کمیته ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: در طرح شهید سلیمانی باید به صورت ویژه سالمندان را مورد توجه قرار دهیم و سرعت ابتلا و شیوع بیماری را کنترل کنیم، ۷۶ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا در سالمندان نشان می‌دهد که شدت بیماری در افراد سالمند بیشتر و نیاز است که در طرح محله محور شهید سلیمانی بر مراقبت از سالمندان و آسیب پذیران تأکید شود.

وی عنوان کرد: آبان ماه بیشترین میزان ابتلا و مرگ در چند ماه اخیر را داشته است، در مهرماه عوامل خطر بیماری عدم استفاده از ماسک بود اما در حال حاضر استفاده از ماسک به فرهنگ عمومی تبدیل شده است و عامل اصلی ابتلا تماس با مورد مثبت است به‌طوری‌که ۶۰ درصد مبتلایان با فرد کرونایی ارتباط داشتند، اگر بتوانیم محافل خانوادگی و قرنطینه افراد مبتلا به کرونا را کنترل کنیم می‌توانیم میزان ابتلا را به حداقل برسانیم.

سلیمانی تأکید کرد: زنان خانه‌دار همچنان بیشتر آمار ابتلا را دارد و باید در این خصوص پژوهش جدی صورت بگیرد، کارگران شرکت‌های تولیدی، کارمندان بانک و کادر درمان نیز میزان ابتلای بالایی دارند، نیروهای انتظامی نیز جزو گروه‌هایی هستند که سرکار هستند و حداقل ابتلا را دارند.

وی عنوان کرد: میزان ابتلا در الموت شرقی و غربی در حال افزایش و زنگ خطر به صدا درآمده است، افرادی که خارج از منطقه هستند به الموت برگشته و به همین دلیل پدرها و مادرهای مسن مبتلا شده بودند، همچنین تاکستان خرمدشت و ضیاء آباد میزان زیادی از ابتلا را داشته است.

دبیر کمیته ستاد مقابله با کرونای دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: شهرستان بوئین‌زهرا از میانگین کشوری پایین‌تر است اما در شهر شال شاهد افزایش مبتلایان بودیم که باید بررسی شود چه عاملی باعث افزایش این میزان شده است./ ایسنا

کپی