اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مکرون: شرم‌آور است
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفته است تصاویر منتشر شده از سه افسر پلیسی که یک مرد سیاهپوست را در پاریس کتک زده‌اند غیرقابل قبول و شرم‌آور است. سه افسر پلیسی که در فیلم کتک زدن مایکل زکلر، تهیه کننده موسیقی شناسایی شده‌اند از کار معلق شده‌اند و تحقیق درباره آنها آغاز شده است. فیلم یک دوربین‌ مداربسته که روز پنجشنبه توسط وب‌سایت خبری لوپسایدر منتشر شد، نشان می‌دهد که سه افسر پلیس، مایکل زکلر را پس از آنکه وارد استودیو موسیقی‌اش شد با مشت و لگد و باتوم کتک زده‌اند. وب‌سایت خبری لوپسایدر گفته است پلیس در ابتدا جلوی این مرد را به‌ دلیل نپوشیدن ماسک گرفته است.
 
---
 
 
اعتراض خوکی!
نمایندگان مخالف در پارلمان تایوان با پرت کردن دل و روده‌ خوک در صحن پارلمان، اعتراض خود را به آسان‌تر شدن واردات گوشت خوک نشان دادند. آنها می‌گویند که تصمیم اخیر دولت مبنی بر اجازه واردات گوشت خوک امریکایی تهدیدی برای سلامتی انسان است. به‌گفته آنها گوشت وارداتی حاوی راکتوپامین نوعی ماده افزودنی به خوراک دام‌هاست که استفاده از آن در تایوان، چین و اتحادیه اروپا ممنوع است. نمایندگان حزب اصلی مخالف (کومینتانگ) در این کشور، سطل‌های حاوی روده خوک را به سمت سو تسنگ-چانگ پرتاب کردند تا او را از طرح سؤال در پارلمان بازدارند.
 
 
---
 
 
اعدام ناقضان پروتکل کرونایی
جونگ اون رهبر کره‌شمالی حداقل دو نفر را به‌دلیل شیوع دادن ویروس کرونا به اعدام محکوم کرده است. سازمان جاسوسی کره‌جنوبی روز جمعه در یک جلسه غیرعلنی به سیاستمداران این کشور اعلام کرده است که این خبر صحت دارد و دولت کره شمالی از مجازات‌هایی بشدت کوبنده برای مبارزه با کرونا استفاده می‌کند. گفته می‌شود یکی از افراد اعدام شده به‌دلیل وارد کردن کالا از خارج از کشور (برخلاف قوانین گمرک ویروس کرونا)، اعدام شده است.
 
 
---
 
 
درجستجوی منشأ کرونا
با‌وجود آنکه چین همچنان مدعی است شواهدی دال بر نشأت گرفتن ویروس کرونا از این کشور وجود ندارد، سازمان بهداشت جهانی به پکن اعلام کرده است که باید برای پذیرش محققان بین‌المللی آماده شود. سازمان بهداشت جهانی یک تیم بین‌المللی تشکیل داده است و در چارچوب این طرح، ۱۰ متخصص بهداشت عمومی، بهداشت حیوانات و ویروس شناسی بین‌المللی در کنار دانشمندان چینی فعالیت خواهند کرد. چین اعلام کرده است هیچ مانعی برای همکاری دانشمندان این کشور با تیم بین‌المللی وجود ندارد.
 
---
 
 
شکایت دانمارکی‌ها از نحوه دفن راسوها
بقایای صدها مینک‌ (نوعی راسو) که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مزارع خز دانمارک امحا شده بودند این هفته از محل دفن انبوه بیرون زد و این اتفاق شکایت اهالی منطقه را درباره خطرات احتمالی برای سلامتی آنها برانگیخته است. مقامات دانمارکی می‌گویند که راسوها در گودال‌هایی به عمق ۲.۵ متر دفن و با حدود ۲ متر خاک پوشانده شده بودند و علت این موضوع را تجمع گازها در داخل بدن این حیوانات مرده عنوان کردند. دانمارک اخیراً دستور داد که همه مینک‌های پرورش یافته که حدود ۱۵ میلیون راسو می‌شود، در اوایل این ماه پس از کشف ویروس کرونای جهش یافته که ۱۲ نفر را آلوده کرده بود، امحا شوند. مقام‌های بهداشت و درمان دانمارک معتقدند که انتقال ویروس کرونا از طریق راسوها ممکن است تغییرات هرچند کوچکی در پادتن تولید شده در بدن انسان بگذارد و به این ترتیب اثر واکسن یا واکسن‌های در حال ساخت برای مبارزه با بیماری کووید۱۹ را تحت تأثیر قرار دهد. برخی نمایندگان پارلمان اروپا از دفن شتابزده این مینک‌ها انتقاد کردند و خواستار کشتن آنها از طریق دستگاه‌های زباله‌سوز شده‌اند.
کپی