اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سوریه: پناهجویان در لبنان به کشور بازگردند

سوریه: پناهجویان در لبنان به کشور بازگردند

وزارت امور خارجه و مهاجران سوریه با انتشار بیانیه‌ای از پناهجویان این کشور در لبنان خواست که برای داشتن زندگی بهتر به کشور خود بازگردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) این وزارتخانه امروز (شنبه) در این بیانیه تاکید کرد: دولت از همه شهروندان سوری که تحت شرایط ناعادلانه جنگ مجبور به ترک کشور شدند، برای بازگشت به وطن خود و زندگی در  عزت و امنیت دعوت کرده و همه امکانات را برای این بازگشت فراهم می‌کند. دولت تمام تلاش خود را برای تأمین نیازهای زندگی مناسب آنها انجام خواهد داد.

این بیانیه در حالی منتشر شد که چندی پیش به دنبال حادثه‌ای در شهر «بشری» لبنان که پناهجویان سوری در آن اقامت دارند، یک شهروند لبنانی جان خود را از دست داد.

این وزارتخانه از دادگستری لبنان خواست برای کشف تمام جنبه‌های این حادثه و عوامل آن اقدامات لازم را انجام دهند و از بهره‌برداری سیاسی و سوء استفاده علیه پناهندگان سوری جلوگیری کرده و وظایف خود را برای محافظت از شهروندان این کشور حاضر در لبنان ایفا کند.

لبنان در مقایسه با تعداد جمعیت اصلی خود میزبان بیشترین میزان پناهجویان سوری بوده است که میزبانی از این تعداد پناهجوی سوری نه فقط از نظر اقتصادی بلکه از نظر اجتماعی، امنیتی و آموزشی نیز بار اضافی بر دولت لبنان تحمیل کرده است.

این در حالی است که کمک‌های سازمان ملل به پناهجویان سوری جوابگوی حداقل نیازهای روزمره آنان نیست و به همین دلیل بسیاری از سوری‌ها در لبنان به طور غیرقانونی مشغول به کار هستند و هفتاد درصد آنان نیز زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

از سوی دیگر برخی کشورهای غربی و عربی مانع بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان می‌شوند تا از این حربه در مذاکرات صلح دولت دمشق و مخالفان حداکثر استفاده را ببرند. / ایرنا

کپی