اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بزرگان چهارمحال و بختیاری برای شکست کرونا میثاق نامه امضا کردند

بزرگان چهارمحال و بختیاری برای شکست کرونا میثاق نامه امضا کردند

این بار بزرگان و ریش‌سفیدان دیار چهارمحال و بختیاری برای شکست کرونا به میدان آمدند و برای عدم برگزاری هرگونه مراسم عزاداری و عروسی و دورهمی میثاق‌نامه‌‌ای را امضاء کردند.

امروز سایه شوم کرونا سبب شد تا حتی مردمانی که از قرنطینه و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی خسته شده و دل به جاده‌ها زده‌ و برخی‌ها دورهمی های شبانه و مراسمات عروسی برپا می‌کردند، به این باور رسیدند که کرونا شوخی بردار نیست و روند رو به افزاینده آن‌ نفس‌ها را متوقف می‌کند و اگر همراهی و همدلی مردم نباشد قطعا نتیجه مسئولان ثمر بخش نخواهد بود.

اقبال عباسی استاندار چهار و بختیاری در دیدار با جمعی از منتنفذان و فعالان اجتماعی استان از بزرگان خانواده‌ها، طایفه‌ها، ریش‌سفیدان و پیشکسوتان استان خواست تا با تنظیم میثاق‎نامه‌ای از برگزاری هرگونه مراسم عروسی و عزا در شهر‌ها و روستا‌های خود خودداری کنند.

وی گفت: اگر چه اعمال محدودیت‌ها نقش مهمی در مهار و کنترل شیوع ویروس کرونا دارد، اما اگر مردم در اجرای درست این محدودیت‌ها همراهی نکنند، این تصمیمات مؤثر واقع نمی‌شود.

حالا مردم استان چهارمحال و بختیاری با تقدیم 4 شهید مدافع سلامت در استان این بار با یک عزم جدی، موجی از همدلی برپا کردند تا برای مدتی از دورهمی‌های خانوادگی و برگزاری مراسمات ترحیم و عروسی برای عزیزانش علاوه‌بر کمک به کادر درمان جان عزیزانش را حفظ کنند و این ویروس هزار چهره کرونا را از پای درآورند.

اینجا بود که مردم شهرهایی از جمله فرادنبه، لردگان و ... با امضاء میثاق‌نامه به میدان آمدند و قول دادند دست در دست هم برای شکست ویروس منحوس کرونا تلاش کنند.

غلامرضا جلیلی یکی از ریش سفیدان شهر لردگان می‌گوید: مردم باید خودشان طبیب خودشان باشند و با رعایت نکات بهداشتی از جان خود و خانواده‌شان محافظت کنند بنابراین تصمیم گرفتیم با امضا یک میثاق‌نامه مردم را قانع کنیم که برگزاری مراسم عزاداری و عروسی در این شرایط ضرورتی ندارد.

وی گفت: مسئولان و کادر درمان تلاش می‌کنند تا جان مردم را نجات دهند اما اگر مردم رعایت نکنند تلاش‌ها بی‌ثمر خواهد بود و باید روز به روز شاهد از دست دادن عزیزانمان باشیم‌.

خیرالله حیدری یکی از شهروندان شهر فرادنبه که یکی از عزیزان خود را از دست داده بود در گفت وگو با تسنیم می‌گوید: ما هیچگونه مراسمی برای عزیزمان برگزار نکردیم چراکه شرکت در مراسمات سبب شیوع این ویروس می‌شود و به صلاح مردم نیست.

قربان‌پور فرماندار شهرستان لردگان با اشاره به امضا میثاق‌نامه در لردگان اظهارداشت: در این میثاق‌نامه بر ایفای نقش بزرگان و ریش‌سفیدان برای اقناع خانواده‌ها، فامیل و شهروندان در راستای عدم برگزاری مراسمات عروسی و عزا و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به منظور پیشگیری از شیوع کرونا اشاره شده است.

وی افزود: افراد صاحب نفوذ و بزرگان به عنوان یکی از ظرفیت‌های اجتماعی شهرستان لردگان با امضای این میثاق نامه تأکید کردند ضمن اینکه خود را در شادی و غم همشهریان سهیم می‌دانند، در شهر و روستا از برگزاری هرگونه مراسم عروسی، خاکسپاری، عزا و دورهمی خانوادگی که تجمع افراد را به همراه دارد، خودداری کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی مالکی امام جمعه فرادنبه با انتقاد از افزایش شیوع ویروس کرونا گفت: نحوه برگزاری مراسمات ترحیم و جشن‌های عروسی  یکی از عوامل اصلی در مبتلا شدن مردم به کرونا بوده که لازم است همگی با اتحاد و یکدلی جلو این شیوع گسترده را بگیریم و عامل خستگی بیش از این برای کادر درمان کشور نباشیم.

وی بیان کرد: بنابراین مردم شهر فردانبه برای کمک به کادر درمان و حفظ جان عزیزان خود در میثاق‌نامه‌ای قول دادند که تا زمان شکست کامل ویروس کرونا از برگزاری هرگونه مراسم تحریم و عروسی خودداری کنند./ تسنیم

کپی