اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

بارش برف اخیر مهاباد در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بود

بارش برف اخیر مهاباد در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بود

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: بارش ۲۵ سانتی‌متر برف که طی روزهای اخیر اتفاق افتاد، طی ۲۵ سال گذشته در این شهرستان بی‌سابقه بود.

اردلان محمدپور روز شنبه اظهار داشت: در این مدت ۵۳ میلی‌متر بارندگی در این شهرستان ثبت شده که پیش‌تر، بیشترین بارش در آذر سال۱۳۷۱ در این شهرستان و به مقدار ۵۵ میلی‌متر بود.

وی در خصوص بیشترین ارتفاع برف در مهاباد نیز اظهار کرد: در این مدت بیشترین ارتفاع برق در ایستگاه باران‌سنجی "سیاقول" و به ارتفاع ۵۷ سانتی‌متر ثبت شده بود و هم اکنون ارتفاع برف در مهاباد ۱۴ سانتی‌متر است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: از ابتدای سال آبی جاری ۹۴ میلی‌متر بارندگی در مهاباد ثبت شده که در مقایسه با ۲۵ میلی‌متر بارندگی سال قبل، ۶۹ میلی‌متر و در مقایسه با میانگین بلند مدت بارندگی ۱۳ میلی‌متر افزایش یافته است.

وی با اشاره ورود سامانه جدید بارشی از اواخر امروز به افزود: این سامانه ابتدا فعالیت خود را به صورت بارش برف و باران و وزش باد در شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی آغاز و به تدریج سایر مناطق استان را نیز فرا می‌گیرد.

وی اضافه کرد: این سامانه بارشی تا روز دوشنبه در استان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با خروج آن ضمن پایداری هوا، دمای هوا کاهش نسبی پیدا می‌کند.

اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوبتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

ایستگاه هواشناسی مهاباد در سال ۱۳۳۵ به عنوان ایستگاه باران‌سنجی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۶۴ به ایستگاه سینوپتیک (اصلی) ارتقا یافت و در طول شبانه‌روز (هر ساعت یک بار) تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود.

شهرستان مهاباد علاوه بر این ایستگاه هواشناسی سینوپتیک، دارای هفت ایستگاه باران سنجی است.

آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است؛ بارش‌ها در این استان از آبان‌ماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه دارد./ ایرنا

کپی