اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹

پرواز ۷ درصدی قیمت نفت در هفته گذشته

پرواز ۷ درصدی قیمت نفت در هفته گذشته

قیمت نفت هفته گذشته تحت تاثیر موفقیت شرکت ‌های دارویی در ساخت واکسن کرونا و همچنین احتمال تمدید توافق کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه‌ای نفت توسط اوپک پلاس، بیش از هفت درصد افزایش یافت و در آستانه ورود به کانال ۵۰ دلاری قرار گرفت.

ساخت واکسن کرونا می‌تواند زندگی مردم جهان را به شرایط عادی باز گرداند تا تقاضا برای سوخت نیز بالا رود.

موضوعی که با اعلام موفقیت چند شرکت دارویی در جهان باعث شده تا جو بازار نفت مثبت شود و قیمت‌ها در یک هفته گذشته بیش از هفت درصد رشد یافت. ضمن اینکه در کنار این موضوع،‌ حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان نیز قیمت نفت را با افزایش همراه ساخت.

علاوه براین افزایش ذخیره نفت در کشورهای جهان به ویژه چین و آمریکا به عنوان عامل تضعیف قیمت نفت اجازه رشد بیشتر قیمت‌ها را نداد.

با توجه به این موارد، نفت برنت که ابتدای هفته ۴۴ دلار و ۹۶ سنت قیمت خورده بود، ‌در پایان معاملات روز جمعه به ۴۸ دلار و ۱۸ سنت رسید که نشان‌دهنده رشدی هفت درصدی است.

نفت شاخص آمریکا نیز ۷.۹ درصد گران‌تر از ابتدای هفته قیمت خورد و معاملات هفتگی را با ۴۵ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه به پایان برد.

 ‌اغلب کارشناسان معتقدند حتی چنانچه واکسن کرونا در کوتاه مدت وارد بازار نشود، ‌باز هم قیمت نفت بین ۴۰ تا ۴۵ دلار در هر بشکه تثبیت خواهد شد، اما با توزیع واکسن کرونا می‌توان انتظار رسیدن به کانال های قیمتی بالاتر را داشت./ایرنا 

کپی